Historia
- Szczegóły
- Kategoria: Historia
- Szczegóły
- Kategoria: Historia
W Radzyńskim Ośrodku Kultury można zakupić pięknie wydaną książkę "Mecenat dawnych właścicieli Radzynia Podlaskiego a rozwój centrum kulturalnego na Podlasiu w połowie XVIII wieku". Publikacja zawiera materiały z konferencji, zorganizowanej w Radzyniu w 2019 r. przez Związek Rodu Kątskich, radzyński Oddział Archiwum Państwowego oraz Urząd Miasta Radzyń Podlaski.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia
- Szczegóły
- Kategoria: Historia
Ziemia radzyńska do historii wkroczyła mocnym i pięknym akcentem. Król Władysław Jagiełło dokumentem wydanym 14 kwietnia 1415 roku w Kaliszu nadał "pustkowie nad rzeką Białką" Mikołajowi Cebulce herbu Cielepała z Czechowa. Tą datą ziemie, na których leży m.in. Radzyń Podlaski, weszły na stałe do historii. Kim był właściciel "Białki Niżnej" (potem zwanej Kozimrynkiem i wreszcie Radzyniem), któremu zawdzięczamy początek osadnictwa na naszych ziemiach, inicjator parafii, fundator pierwszego kościoła? Mówiąc najkrócej: wielkim człowiekiem.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia
- Szczegóły
- Kategoria: Historia
Radzyń otrzymał prawa miejskie 555 lat temu - 31. marca 1468 roku. Przypomnijmy okoliczności historyczne tego wydarzenia.
555 lat temu...
Jest rok 1468. Na tronie zasiada Kazimierz Jagiellończyk (1427-1492) - jeden z najaktywniejszych polskich władców. W latach 1454-1466 prowadził wojnę z Zakonem Krzyżackim (tzw. trzynastoletnią), zakończoną II pokojem toruńskim, na mocy którego Korona po 158 latach odzyskała Pomorze Gdańskie. To ułatwiło rozwój gospodarczy kraju. Władca przyczynił się do wzmocnienia znaczenia szlachty. W 1468 roku odbył się w Piotrkowie najstarszy sejm walny koronny „dwuizbowy”, na którym zebrali się król, członkowie rady oraz posłowie, wybrani na sejmikach. Ta data to początek parlamentaryzmu w Polsce.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia
- Szczegóły
- Kategoria: Historia
Powstanie Styczniowe – narodowy zryw wolnościowy z 1863 r. jest dla Radzynia Podlaskiego ważnym wydarzeniem. Świadczą o tym zarówno historyczne pamiątki – mogiła powstańców przy ul. Powstańców Styczniowych, groby uczestników Powstania Styczniowego na cmentarzu parafialnym, krzyż z kaplicy Pana Jezusa w kościele Świętej Trójcy, przy którym idący do powstania składali przysięgę, ale także upamiętnienia: imię Bohaterów Powstania Styczniowego nadane Szkole Podstawowej nr 1, nazwy ulic: Powstania Styczniowego, Powstańców Styczniowych, Bronisława Deskura, Romualda Traugutta, Karola Krysińskiego.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia
W roku 2023 Radzyń Podlaski obchodzi 555. rocznicę uzyskania praw miejskich. Z tej okazji Radzyński Ośrodek Kultury przygotował szereg inicjatyw mających na celu uczczenie tego jubileuszu (więcej szczegółów już wkrótce). Powstało też logo, które przez cały rok będzie firmowało rocznicowe wydarzenia.
- Szczegóły
- Kategoria: Historia
Strona 1 z 10
© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018
Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑