miniDnia 16.10.2015 r. w sali kina Oranżeria odbyły się dwa spektakle teatralne pt. "Afera leśna" w wykonaniu krakowskiego teatru Kultureska, organizowane w ramach prowadzonej edukacji ekologicznej przez Miasto Radzyń Podlaski. W sztuce wzięło udział ponad 350 dzieci z Przedszkola Miejskiego przy ul. Armii Krajowej, Reja i Chmielowskiego, a także z Przedszkola "KACPEREK, "BIEDRONECZKA" oraz "UNIWERSYTET MALUSZKA".

Była to opowieść o tym, że w zielonym lesie ktoś zrobił wielki bałagan – porozrzucał śmieci, zniszczył drzewa i zasmucił mieszkańców lasu. Dzik Patryk, Sarenka Helenka i Muchomor Marek postanawiają położyć kres postępowaniu tajemniczego intruza. Musieli rozwikłać trudną zagadkę, aby uratować okoliczną przyrodę! Była to przejmująca i jednocześnie szalenie wesoła historia o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę, a dbanie o przyrodę może uczynić każdego z nas bohaterem.

Spektakl miał charakter edukacyjny. Uczył dzieci szacunku wobec przyrody i innych osób. Dzięki interaktywnej formie stanowił artystyczną „lekcję”, która poprzez wspólną zabawę realizuje założenia edukacji ekologicznej.

Dzieci poszerzyły wiedzę o sposobach segregacji odpadów oraz możliwościach ich ponownego wykorzystania. Poprzez tą sztukę kształtowały umiejętności dbania o środowisko (głównie w zakresie segregacji śmieci), a także uwrażliwiły się na jego problemy.

Miasto Radzyń Podlaski zapowiada kolejne tego typu przedsięwzięcia z zakresu ekologii w ramach prowadzonej edukacji ekologicznej!