7cudow 5Uroczysta gala podsumowująca plebiscyt „National Geographic Traveler” na „7 nowych cudów Polski” odbyła się 16. października w Poznaniu w ramach Targów Regionów i Produktów Turystycznych „Tour Salon”. Nagrodę za zwycięstwo radzyńskiego Pałacu Potockich odebrał radny Robert Mazurek, przewodniczący Społecznego Zespołu ds. Promocji i Zagospodarowania Pałacu Potockich.

– To była wielka laurka dla naszej „Perły” i jej wspaniała promocja. Byłem dumny, że nasz zabytek stał się gwiazdą ogólnopolskiego, prestiżowego konkursu, dzięki któremu został dostrzeżony przez media, stał się znany w całej Polsce. Aż mi się łza w oku zakręciła, gdy obserwowałem wielkie zainteresowanie Radzyniem i jego skarbem – relacjonuje R. Mazurek. Takie spostrzeżenia na ważnej, opiniotwórczej imprezie są o tyle istotne, że konkurs był lekceważony, wręcz deprecjonowany przez niektóre osoby i media lokalne, które ironizowały, że sobie „wyklikaliśmy” zwycięstwo. – Tak, wyklikaliśmy sobie – i dziękuję w tym miejscu za wielkie zaangażowanie, aktywność, zapał wielu radzynianom i sympatykom Radzynia, bo w ten sposób wyklikaliśmy promocję miasta wartą kilkaset tysięcy złotych – mówi R. Mazurek.

Gospodarzami gali byli Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna „National Geographic Traveler”, Rafał Szmytke – prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Przemysław Trawa – dyrektor Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas gali Martyna Wojciechowska poinformowała, że w trakcie plebiscytu pokazało się blisko tysiąc informacji w mediach w całej Polsce, co dało miesięcznikowi „National Geographic Traveler” promocję wartą około 1,5 mln zł. Radzyń na tym bardzo skorzystał. W większości tych informacji pojawiała się wiadomość, że w konkursie prowadzi Pałac Potockich z Radzynia, ponieważ od pierwszych dni konkursu nasza perła znajdowała się na pierwszym miejscu plebiscytu. Tak było przez 3 miesiące trwania konkursu, po jego zakończeniu Radzyń był obecny w głównych mediach ogólnopolskich.

– Martyna Wojciechowska podczas gali wyznała, że ciągle ją zaskakuje, że stale odnajdujemy w Polsce miejsca, które zasługują na miano cudu, ale są nadal nieodkryte przez rzesze Polaków. Radzyń był takim miejscem. Radzynian nie trzeba przekonywać, że radzyński zespół pałacowo - parkowy to piękne, magiczne miejsce. Teraz wie o tym cała Polska – mówi przewodniczący Społecznego Zespołu ds. Promocji i Zagospodarowania Pałacu Potockich. Szczególnie redaktor „National Geographic Traveler” podkreśliła fakt zorganizowania przez radzyńskie I Liceum Ogólnokształcące Szkolnego Dnia Głosowania na Pałac Potockich, jako bardzo oryginalnej metody zdobywania głosów. Nie szczędziła też ciepłych słów stronie na Facebooku poświęconej udziałowi naszego kandydata w plebiscycie, którą polubiło przeszło 2,7 tys. osób.

– Ten sukces i idąca za nim promocja będzie na pewno dodatkowym motywem mobilizującym do działania oraz silnym atutem w staraniach o uzyskanie środków zewnętrznych na renowację zabytku – podsumowuje R. Mazurek.

Przypominamy, że z datą 23 października ukaże się listopadowy numer „National Geographic Traveler”, w którym 2,5 strony zostało poświęcone Pałacowi Potockich.