42681050 1063187157139980 5257849794977595392 oMiasto Radzyń Podlaski zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu Eco Miasto w kategorii "Gospodarka w obiegu zamkniętym" do 100 tys. mieszkańców.

ECO-MIASTO to ogólnopolski projekt, którego celem jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju miast. ECO-MIASTO obejmuje konkurs dla wszystkich małych i dużych miast oraz projekt dla dzieci i młodzieży „Zakręceni w przestrzeni”. Konkurs organizuje Ambasada Francji, Centrum UNEP/GRID Warszawa, portal Teraz Środowisko, Renault PolskaSAUR PolskaGrupa Saint-GobainCeetrusDK Energy PolskaTIRUWSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim. Spośród wszystkich zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu doceniła pracę oraz wkład Miasta Radzyń w gospodarkę w obiegu zamkniętym i ogłosiła Radzyń Podlaski tytułem Eco Miasta 2018!

Kapituła konkursowa na stronie http://www.eco-miasto.pl/ napisała o nas:

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Tytuł laureata w nowej kategorii gospodarka o obiegu zamkniętym otrzymały BiałystokRadzyń Podlaski. Białystok nagrodzono wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców za włączanie lokalnej społeczności w realizację gospodarki o obiegu zamkniętym oraz za zainicjowanie działań służących ograniczeniu produkcji odpadów, a także wspieranie inicjatyw w zakresie zapobiegania marnotrawieniu żywności. Radzyń Podlaski jako miasto poniżej 100 tys. mieszkańców został doceniony m.in. za całościowe działania uwzględniające interdyscyplinarność gospodarki o obiegu zamkniętym, w szczególności za wprowadzenie powszechnej zbiórki i kompostowania odpadów biodegradowalnych, które wykorzystywane są jako nawóz, a w planach mają posłużyć jako paliwo dla biogazowni.

Nagrodę tj. statuetkę ECO MIASTA, dyplom i wyjazd studyjny do Francji odebrał Piotr Tarnowski- Inspektor WZM Urzędu Miasta Radzyń Podlaski, odpowiedzialny za napisanie i złożenie wniosku konkursowego. Odbiór nagród odbył się podczas międzynarodowej konferencji "Innowacyjne ECO MIASTO" w Centrum UNEP/GRID w Warszawie z rąk Ambasadora Francji i Prezesów Tiru i Dalkii.

To wspaniałe wyróżnienie dla naszego miasteczka jest doskonałym przykładem, że ekologiczny kierunek jest tym właściwym, że poprzez ekologię miasto się rozwija, daje nowe możliwości mieszkańcom. Zagadnienia tj. czyste powietrze, mniejszy ruch samochodowy, walka z niską emisją, segregacja odpadów, zmniejszanie ilości odpadów twz. polityka "Zero Waste" czy kompostowanie odpadów to już nie tylko puste slogany, a praktyczne działania Miasta.

Więcej możemy przeczytać na stronie organizatora: http://www.eco-miasto.pl/laureaci-eco-miasto-2018/

Zdjęcia i filmy z wręczenia nagród:

Na Facebooku: Eco-Miasto

Radio Lublin: https://radio.lublin.pl/news/cztery-miejscowosci-z-regionu-nagrodzone-w-konkursie-eco-miasto