DSC 0811Gościem XV sesji Rady Miasta, która odbyła się 29 grudnia, był wojewoda lubelski Przemysław Czarnek – były doradca prawny Miasta Radzyń Podlaski. Jak na wstępie podkreślił przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski – obecny wojewoda wielokrotnie uczestniczył w pracach samorządu na rzecz Miasta.

Podziękowania i życzenia skierował do wojewody Przemysława Czarnka burmistrz Jerzy Rębek, który przypomniał też, że współpraca i przyjaźń z obecnym wojewodą rozpoczęła się, gdy pełnił mandat posła. - To niecodzienna chwila, gdy mogę wyrazić słowa podziękowań za dotychczasową współpracę. Pana nominacja na urząd wojewody lubelskiego to ważne wydarzenie nie tylko dla pana, ale i nobilitacja dla naszego środowiska, dla mnie osobiście - podkreślił włodarz miasta. - Gdy w mediach czytałem tytuły: "Doradca burmistrza wojewodą", czułem wielką satysfakcję, że znam człowieka, który dostąpił zaszczytu reprezentowania rządu na terenie województwa lubelskiego. Życzę, by Opatrzność Boża nigdy nie opuszczała cię tej wyjątkowej misji.

Wojewoda Przemysław Czarnek podziękował za ostatnich kilkanaście miesięcy współpracy z miastem, burmistrzem, przewodniczącym Rady Miasta. - Było to duże doświadczenie, które procentuje, bo przez 3 tygodnie urzędowania odbyłem już kilka rozmów z wydziałem Prawa i Nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie dotyczących nadzorowania i kontrolowania uchwał samorządu terytorialnego – stwierdził wojewoda lubelski. Jak wykorzystał doświadczenia wyniesione ze współpracy z samorządem? - Chcę bardziej ukierunkować nadzór wojewody lubelskiego nad jednostkami samorządu terytorialnego, by był nadzorem konkretnym i ostatecznym; by ingerencje odbywały się tylko tam, gdzie jest to konieczne, gdy występuje sprzeczność z prawem konkretnych uchwał podejmowanych przez państwo. W sytuacjach wątpliwych lub mało znaczących lepiej, gdy nadzór nie wchodzi w kompetencje samorządu terytorialnego, bo na tym polega samorządność i decentralizacja władzy publicznej. Będę chciał usprawniać i ujednolicić pracę nadzoru.

Następnie Przemysław Czarnek  na ręce burmistrza Jerzego Rębka i przewodniczącego Rady Miasta Adama Adamskiego złożył życzenia "ciężkich, merytorycznych prac na rzecz rozwoju miasta". - Życzę rozwoju i jestem o nim przekonany, jeśli na czele miasta stoi taki gospodarz taki jak Jerzy Rębek i obecni radni – mówił wojewoda i zapewnił, że Urząd Wojewody Lubelskiego będzie "otwarty, przychylny i pomocny" dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.

Przedstawił też swego następcę, który będzie doradcą prawnym w radzyńskim magistracie – prof. Marka Dobrowolskiego, współpracującego z kancelarią Ignacego Chwesiuka. - Ma ogromne kompetencje, jest autorem wielu ekspertyz i analiz dla Biura Analiz Sejmowych, uchwał, opinii do uchwał jednostek samorządu terytorialnego, ma ogromną wiedzę, a przede wszystkim jest człowiekiem ciepłym, otwartym dla wszystkich; będzie wam pomocny w pracy dla samorządu – zapewniał wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.