Informacje

Od maja trwa renowacja skrzydła zachodniego Pałacu Potockich oraz wieży bramnej i rzeźby jelenia znad ryzalitu (dawne wejście do biblioteki). Zakończenie prac przewidziano 13 grudnia br. Obecnie już można podziwiać efekt renowacji wieży. - Prace idą w dobrym tempie - ocenia Jarosław Skwarek właściciel firmy JAR-BUD z Łukowa, wykonawca inwestycji.

um ugNa nadzwyczajnej sesji Rady Miasta 8 sierpnia radni podjęli uchwałę w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, w miejscu sprzedaży oraz określenia zasad usytuowania na terenie miasta Radzyń Podlaski miejsc sprzedaży napojów alkoholowych.

um ugNa nadzwyczajnej sesji Rady Miasta (8 sierpnia) radni wprowadzili zmiany do budżetu, które umożliwią zapłatę zobowiązania wynikającego z otrzymanej faktury od firmy ANTINUS w związku z montażem instalacji fotowoltaicznych w ramach projektu „Słoneczna Alternatywa dla Radzynia Podlaskiego”.

budzet obywatelskiDo końca lipca br. mieszkańcy Radzynia Podlaskiego mogli składać wnioski dotyczące budżetu obywatelskiego. Do radzyńskiego magistratu trafiło ich 7. Teraz nastąpi ich weryfikacja, sprawdzenie wiarygodności podpisów oraz sprawdzenie możliwości ich realizacji.

laweczka sadW związku z rozlicznymi pytaniami płynącymi od mieszkańców za pośrednictwem mediów - nawet regionalnych o losy ławeczki obok Sądu Rejonowego, informujemy, że nowa ławeczka została ustawiona w tym miejscu ok. 2 tygodnie temu.

img 8518Po raz 38. na pielgrzymi szlak do Jasnej Góry, wyruszyła radzyńska grupa 15A pod przewodnictwem ks. Arkadiusza Markowskiego. Jak co roku, wymarsz poprzedziła Msza Święta, odprawiona w sanktuarium MBNP.

wypozyczalnia rowerowW piątek 27 lipca w Radzyniu przy ul. Parkowej 2 - w „wodomistrzówce” - została uruchomiona wypożyczalnia 3-kołowych rowerów rehabilitacyjnych. Pojazdy pozyskało stowarzyszenie „Ósmy Kolor Tęczy” we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Z rowerów bezpłatnie mogą korzystać: dzieci, młodzież oraz niepełnosprawni dorośli.

aplikacja plakat21 lipca, podczas festynu miejskiego, zaprezentowana została aplikacja „Spacerem po Radzyniu Podlaskim”. Jest to audioprzewodnik na telefon, który umożliwia zwiedzanie miasta przy wykorzystaniu własnego smartfona i słuchawek. Co ważne, aplikacja jest bezpłatna.

dsc 0696Sprzedaż działek za Pałacem Potockich przy ul. Parkowej była planowana od kilkunastu lat – zgodnie z opracowanym za poprzednich władz miasta planem zagospodarowania przestrzennego. Wbrew insynuacjom totalnej opozycji przy sprzedaży NIE BĘDZIE ŻADNEJ BONIFIKATY. Choć działki znajdują się w strefie konserwatorskiej, same jako takie nie stanowią zabytków. A tylko w takich przypadkach, gdy nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, ma zastosowanie zasada 50-procentowej bonifikaty.

radca prawnyOpinia prawna w sprawie sprzedaży nieruchomości z bonifikatą jest jednoznaczna: aby zastosować bonifikatę konieczne jest wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków. „Wymieniony przepis jest właściwy tylko dla obiektu wpisanego do rejestru zabytków i warunkiem obniżenia ceny nabycia nieruchomości jest wyłącznie wpisanie zbywanej nieruchomości do rejestru zabytków”.

dron palacDziwna sprawa, że radny Jakub Jakubowski z takim zapałem sprzeciwia się sprzedaży działek znajdujących się w pobliżu pałacu, na których stoją szpecące otoczenie zabudowania poprzemysłowe po PUK, powołując się na rzekomą bonifikatę i jednocześnie był i jest zwolennikiem sprzedaży Pałacu Potockich, ze stanowiącym ewenement w Europie zestawem rzeźb Redlera (nie tak dawno deklarował to po raz kolejny na łamach „Wspólnoty”).

dsc 5237W sobotę, 21 lipca, na łączce przy Pałacu Potockich, odbył się festyn miejski. Stanowił on kontynuację obchodów 550-lecia lokacji Radzynia Podlaskiego. Impreza, organizowana przez Miasto Radzyń Podlaski i Radzyński Ośrodek Kultury, przyciągnęła do parku miejskiego rzesze mieszkańców naszego miasta.

20180723 120355W ramach projektu socjalnego „Nie jesteś sam”, dla 15 dzieci będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Świetlicy Środowiskowej przy Kościele św. Trójcy w Radzyniu Podlaskim, 23 lipca br. zorganizowano wycieczkę do Kazimierza Dolnego.