Szanowni Nauczyciele, Wychowawcy, Pedagodzy!

W dniu Waszego Święta pragnę złożyć Państwu wyrazy głębokiego uznania i wdzięczności za codzienny trud nad kształtowaniem umysłów, charakterów oraz serc dzieci i młodzieży.

To praca wykonywana przez Was dziś z wielkim poświęceniem i wielką odpowiedzialnością w dużej mierze zadecyduje o tym, jaka będzie przyszłość naszego miasta, regionu, naszego Państwa - naszej małej i wielkiej Ojczyzny: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

My, mieszkańcy Królewskiego Miasta Radzyń, mamy szczególny powód do tego, by z dumą obchodzić Dzień Edukacji, ustanowiony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Jednym z filarów reformy oświaty podjętej dla ocalenia Ojczyzny w II połowie XVIII wieku był urodzony w radzyńskim pałacu Ignacy Potocki - absolwent Collegium Nobilium, członek Komisji Edukacji Narodowej, współtwórca i przewodniczący Towarzystwa Ksiąg Elementarnych; przyjaciel i współpracownik w dziele odnowy oświaty ks. Hugona Kołłątaja. I choć tamte wysiłki nie ocaliły państwa, to stworzyły taką szkołę, która wychowała pokolenia światłych, odpowiedzialnych, miłujących Ojczyznę Polaków, bohaterów, naukowców, poetów i pisarzy, którzy przez czasy niewoli w swej twórczości, walce i pracy przenieśli ideę polskości, poczucie tożsamości narodowej.

Oby to dziedzictwo ośmielało Państwa do wytrwałości i ofiarności, umacniało w niestrudzonych wysiłkach, podejmowanych co dzień na nowo, by powierzoną Państwu młodzież wychować na mądrych i uczciwych ludzi. Oby podtrzymywało w nas wiarę w skuteczność wysiłków wychowawczych i edukacyjnych!

W czasach chaosu i niepewności bądźcie Państwo dla młodych drogowskazem, pokazujcie im, że warto swe życie budować na zdrowych fundamentach nieprzemijających wartości, które nasi przodkowie zamknęli w haśle: Bóg – Honor - Ojczyzna.

Życzę, by mimo piętrzących się obecnie trudności owoce tych wysiłków dawały Wam, Drodzy Państwo, wielką satysfakcję i radość; byście byli dumni ze swych wychowanków, a oni mieli świadomość, jak wiele Wam zawdzięczają.

 

Burmistrz Miasta Radzyń

Jerzy Rębek