przemysłowa małyRok 2020 upłynął pod znakiem pandemii koronawirusa, która w znacznym stopniu ograniczyła życie społeczne, kulturalne, wpłynęła na gospodarkę. Mimo to jednak w naszym mieście miały miejsce ważne wydarzenia, które kształtowały naszą rzeczywistość, niektóre otworzą perspektywy na przyszłość naszego miasta.

 

 

LIPIEC

107070799 582414842676355 185313394052234127 n1 lipca - Miasto Radzyń Podlaski otrzymało ponad 1,3 mln zł z Tarczy Antykryzysowej dla Samorządów. Pieniądze przekazał  Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Radzyniu. - Dotacja ta w czasie kryzysu bardzo usprawni działalność inwestycyjną miasta - skomentował burmistrz Jerzy Rębek.

2 lipca - ruszyła 3. edycja organizowanego przez ROK wakacyjnego „Kina pod chmurką” . Z racji skromniejszego budżetu, przygotowano pięć propozycji.

12 lipca - wybory prezydenckie w naszym mieście zdecydowane wygrał Andrzej Duda. Urzędującego Prezydenta RP poparło 62,14% głosujących. Frekwencja w mieście wyniosła 65,09%.

14 lipca - Radzyński Ośrodek Kultury otrzymał dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie na zadanie pn. „Edukacja ekologiczna – przyroda w mieście Radzyń Podlaski”. Jej wysokość to 50 tys. zł, co stanowi 100% wartości zadania.
W ramach zadania odbył się cykl warsztatów, które zakończyły się w listopadzie wydaniem albumu „Cztery pory roku w Radzyniu Podlaskim”, konkursem fotograficznym, wystawą i diaporamą.

SIERPIEŃ

7 sierpnia - radni zadecydowali, że rondo przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i ulicy Ostrowieckiej będzie nosiło imię NSZZ “Solidarność”

przemysłowa mały

 20 sierpnia - zakończyła się budowa ul. Przemysłowej i zjazdu z drogi krajowej nr 19. Droga została oddana do użytku

 

 

 

RONDO SOLIDARNOŚĆ23 sierpnia - obchody 40-lecia NSZZ “Solidarność”. Po Mszy św. rondo w centrum miasta na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Ostrowieckiej otrzymało nazwę NSZZ . Podczas spotkania w Oranżerii mówiono o genezie, powstaniu „Solidarności” w Polsce, na Lubelszczyźnie i ziemi radzyńskiej, podsumowano dokonania Związku w czasie minionego 40-lecia.

26 sierpnia - Urząd Marszałkowski w Lublinie poinformował, że Radzyń otrzyma ponad 2 mln zł dofinansowania unijnego wniosku pn. “Poprawa efektywności energetycznej poprzez modernizację infrastruktury oświetlenie ulicznego na terenie Miasta Radzyń Podlaski”. Chodzi o ponad 2 mln zł.

WRZESIEŃ
NARODOWE CZYTANIE 20205 września - Radzyń włączył się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Organizatorem spotkania, które odbyło się na placu Wolności była Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego.

12 września – 7 listopada - cykl 5 koncertów w ramach XXXVII Dni Karola Lipińskiego, które upłynęły pod znakiem jubileuszy: 230. rocznicy urodzin wielkiego radzynianina oraz dwudziestoleciem Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego jego imienia.

21 września – z okazji 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu sesja Rady Miasta odbyła się w czytelni MBP.

PAŹDZIERNIK

19 października – tekę ministra Edukacji i Nauki otrzymał prof. Przemysław Czarnek, który przez lata był związany z Radzyniem jako radca prawny w biurze poselskim Jerzego Rębka, a następnie (luty - grudzień 2015 r.) - w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski. Również jako wojewoda poznawał nasze problemy, cenił i wspierał Burmistrza w jego inicjatywach zmierzających do rozwoju Radzynia.

LISTOPAD

9 listopada - w wieku 74 lat w Radzyniu zmarł ks. prał. Henryk Hołoweńko – współtwórca parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, jej pierwszy proboszcz (1988-2009), budowniczy kościoła. Z jego inicjatywy i jego staraniem świątynia podniesiona została do rangi sanktuarium.

Święto Niepodległośi 202011 listopada – skromne obchody Narodowego Święta Niepodległosci w okresie pandemii: po Mszy św. W intencji Ojczyzny w kościele pw. Świętej Trójcy wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości złożyli przedstawiciele radzyńskich samorządów: miasta, gminy i powiatu.

27 listopada - radni przyjęli „Strategię Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Radzyń Podlaski na lata 2020-2035”.

 

GRUDZIEŃ

Palac korpus główny7 grudnia - ogłoszenie przetargu na wykonanie robót budowlanych, konserwatorskich i restauratorskich w ramach projektu pod nazwą „Poprawa stanu infrastruktury zespołu pałacowo-parkowego i obszaru miejskiego w Radzyniu Podlaskim”.

8 grudnia - Urząd Wojewódzki w Lublinie ogłosił listę zadań sfinansowanych z części konkursowej Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla województwa lubelskiego. Wśród beneficjentów znalazło się Miasto Radzyń Podlaski, któremu przyznano 4 mln zł z przeznaczeniem na rewitalizację Pałacu Potockich i ul. Rynek. 

Połowa grudnia - zakończyły się prace przy remoncie dróg dojazdowych i przebudowie parkingu przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim. Jest to wspólna inwestycja Miasta Radzyń Podlaski i Starostwa Powiatowego.

Połowa grudnia - rozpoczęła się wymiana oświetlenia w Radzyniu na ledowe efektem będzie poprawa bezpieczeństwa na ulicach miasta, co jest szczególnie ważne w okolicach przejść dla pieszych, oraz duże oszczędności energii elektrycznej.