dsc 0002Uroczystym „Gaudeamus” w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Wrzos” rozpoczął nowy rok akademicki Radzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wykładem inauguracyjnym poświęconym początkom naszego miasta słuchacze włączyli się w obchody 550-lecia praw miejskich Radzynia. Wydarzenie odbyło się 9 października w Radzyńskim Ośrodku Kultury.

Rektor uczelni Dariusz Gałan poinformował zebranych, że po 12 latach działalności pod szyldem Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, radzyńska jednostka przestałą być filią i została zarejestrowana jako samodzielny - Radzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- W Polsce jest już ponad 550 UTW – podkreślił Dariusz Gałan i dodał, że dzięki temu zmienia się wizerunek seniorów i postrzeganie osób starszych w społeczeństwie; innym aspektem jest współdziałanie seniorów z różnymi grupami wiekowymi – w tym przedszkolakami i uczniami. - W ramach współpracy z Gimnazjum nr 2 powstały takie projekty jak Most Pokoleń czy wydanie tomików z wierszami uczniów i seniorów. - Potrzeba jest nowej polityki senioralnej wobec starzenia się społeczeństwa – podkreślił rektor RUTW.

Starosta Radzyński Lucjan Kotwica poinformował o przyznaniu Dariuszowi Gałanowi tytułu Aktywny Senior oraz wygłosił mini wykład na temat negatywnych konsekwencji nadmiaru informacji. - Najlepsze dla naszego mózgu, najkorzystniejsze i najwartościowsze są te sytuacje, kiedy jest nuda, marazm, pusta, otwarta przestrzeń – mówił L. Kotwica do spragnionych nowej wiedzy i zdumionych zaskakującą puentą słuchaczy Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Innego zdania byli zresztą kolejni mówcy.

- Niedawno rozmawiałem z kobietą, która powiedziała, że kiedy przeszła na emeryturę niemal nie przypłaciła zdrowiem z powodu utraty kontaktów z innymi ludźmi, braku dotychczasowych zajęć – mówił Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek. - W utrzymaniu sprawności intelektualnej, psychicznej i fizycznej seniorów pomocne są w tym takie inicjatywy jak Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Kluby Seniora, gdzie można spotkać się z innymi, kontynuować aktywność, poznawanie świata. Teraz już dla dlatego, że musimy, ale że pragniemy się uczyć, bo to daje nam siłę do życia. - kontynuował włodarz Radzynia.

- Trzeba aktywności. Działaj, ile możesz – mówił Tadeusz Sławecki - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, który przekazał Uniwersytetowi książkę „Skarby Biblioteki Łopacińskiego” jako zaczątek biblioteki uniwersyteckiej. Zanjdzie się dla niiej miejsce w pomieszczeniu Pałacu Potockich, przekazanym przez Burmistrza Jerzego Rębka na potrzeby RUTW - zapewnił rektor Dariusz Gałan.

Następnie słuchacze wysłuchali wykładu prof. dr. hab. Ryszarda Szczygła „Powstanie miasta Radzyń Podlaski”. Spotkanie zakończyły występy artystyczne młodzieży z Gimnazjum nr 2 w Radzyniu.

DSC_0002
DSC_0005
DSC_0006
DSC_0009
DSC_0010
DSC_0014
DSC_0017
DSC_0018
DSC_0021
DSC_0025
DSC_0035
DSC_0037
DSC_0042
DSC_0047
DSC_0048
DSC_0050
DSC_0060