dsc 0007Dzięki zabiegom burmistrza miasta Jerzego Rębka, Radzyński Ośrodek Kultury zakupił 200 foteli do sali kinowej. Zostaną one zamontowane w miejsce starych w odnowionej sali widowiskowej tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Jak wyjaśnia dyrektor ROK Paweł Żochowski, fotele choć używane, są w bardzo dobrym stanie i śmiało posłużą jeszcze kilka lat mieszkańcom Radzynia.

- Fotele pochodzą z Domu Chemika w Puławach. O możliwości ich zakupu dowiedzieliśmy się od prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego Agnieszki Jeż, która będąc w Puławach, dowiedziała się o tym fakcie. Dalej to już przychylność burmistrza, który udzielił ośrodkowi wsparcia finansowego i wiceburmistrza, który zorganizował transport. Do zakupu foteli zmusił nas poniekąd stan obecnych, które - jak stwierdził fachowiec - nie nadają się już do jakiegokolwiek remontu – wyjaśnia Paweł Żochowski.

Przed montażem foteli, który planowany jest na marzec 2018 rok, zostanie także poprawiony stan parkietu, nastąpi uzupełnienie ubytków, podklejenie ruszających się elementów, cyklinowanie oraz lakierownie. Dyrektor szacuje, że prace związane z wymianą foteli potrwają około 2-3 tygodnie. W tym czasie, niestety, sala kinowa będzie całkowicie wyłączona z wszelkiego rodzaju imprez jak i projekcji filmowych.

Montaż zakupionych foteli nie będzie rzeczą prostą, bowiem należy zastosować się do przepisów jak i wziąć pod uwagę to, że siedzenia są połączone w nierozdzielne moduły, które były przygotowane pod inną salę. - Fotele, które zakupiliśmy, są połączone ze sobą modułowo. To połączenie było wykonywane pod daną salę – w tym przypadku pod salę w Domu Chemika w Puławach. Podczas montażu musimy dobrze wszystko przemyśleć i obliczyć, aby w jak największej ilości wykorzystać ilość siedzeń. Dodatkowo, myślimy o stworzeniu stałego miejsca dla akustyka, czego dotychczas brakowało. Do tej pory jakoś rozwiązywaliśmy problem, montując prowizoryczny blat, który jednak nie był dobrym rozwiązaniem z racji na jego małą stabilność – tłumaczy dyrektor.

Łączna kwota, jaką ROK wydał na zakup 200 foteli to jedynie 8 tysięcy złotych (jeden fotel to koszt zaledwie 40 zł). Kupiono 200 sztuk, otrzymano dokładnie 225 – na ewentualne części zamienne, gdyby jakiś fotel uległ uszkodzeniu. Dla porównania warto podać, że na zakup nowych foteli trzeba by było wydać 140 tysięcy złotych (jeden fotel 700 zł), zatem oferta z Puław była niewątpliwie dobrą okazją, z której żal było nie skorzystać.

Zakupione fotele nie są jednak tymi docelowymi. - W najbliższych latach, jeśli wszystko pójdzie dobrze i otrzymamy dotację – a mam nadzieję, że tak – planowany jest całościowy remont oranżerii. Przeprowadzone zostaną prace remontowe budynku z zewnątrz jak i wewnątrz plus cała infrastruktura kina. Wtedy to już będziemy chcieli zakupić nowe fotele, nowy ekran 3D, profesjonalny projektor do wyświetlania filmów, specjalistyczne oświetlenie jak i nagłośnienie. Wierzę, że w najbliższych latach uda nam się to wszystko osiągnąć – puentuje P. Żochowski.

20171215_084655
DSC_0001
DSC_0002
DSC_0006
DSC_0007
DSC_0009
DSC_0010
DSC_0011
DSC_0013