IMG 2594W czwartkowe popołudnie, 19 października gościliśmy Lucynę Olejniczak, pisarkę urodzoną i mieszkającą w Krakowie. Zadebiutowała dość późno, bo dopiero na emeryturze, ale jak sama twierdzi dzięki temu jej książki, są bardziej dojrzałe i przemyślane.

Opowieść rozpoczęła, mówiąc o swojej pierwszej książce Wypadek na ulicy Starowiślnej, której inspiracją była postać jej dziadka, sierżanta krakowskiej straży ogniowej. Utwór Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela jest najbardziej bliski autorce, ponieważ opisuje w nim własne przeżycia związane z podróżą za ocean w celach zarobkowych. Za tę książkę otrzymała nagrodę na Festiwalu Literatury Kobiecej w Siedlcach w 2014 roku. Powieść już w niedługim czasie zostanie zekranizowana. Dagerotyp. Tajemnica Chopina to powieść, wymagająca wielkiego zaangażowania ze strony pisarki, która przestudiowała wiele opracowań na temat kompozytora, opierając się głównie na korespondencji ze Słowackim. Początkowo książka nie cieszyła się popularnością, jednak już w tym roku zostanie powtórnie wydana i jest tłumaczona na kilka języków. Saga Kobiety z ulicy Grodzkiej jest niezwykle popularna wśród czytelników naszej biblioteki. Akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Krakowie i opisane są w niej losy „przeklętej” rodziny krakowskiego aptekarza. Saga opowiada o silnych, radzących sobie z przeciwnościami życiowymi kobietach. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że zostanie wydana kolejna piąta jej część.

Lucyna Olejniczak jest osobą niezwykle ciepłą i w takim właśnie klimacie przebiegało spotkanie autorskie. Opowiadała o swoich planach i o swoim pierwszym recenzencie, którym jest jej syn Tomasz. Sprawdza się w tej roli znakomicie i jak mówi autorka, dopóki ma takiego doradcę, może spokojnie dalej pisać. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać o twórczości i o jej najbliższych planach, padały pytania, na które pisarka z chęcią odpowiadała.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Książki w ramach akcji Dyskusyjne Kluby Książki.