DSC 014W tym roku ferie zimowe w województwie lubelskim rozpoczęły się w najwcześniejszym terminie, już w połowie stycznia. Uczniowie czekają zawsze na nie z utęsknieniem. Niestety nie wszyscy mogli wyjechać na zorganizowany wypoczynek, dlatego Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim dla młodych ludzi, pozostających w mieście, przygotowała ciekawą ofertę spędzenia wolnego czasu.

Filia nr 1 dla dzieci i młodzieży przy Armii Krajowej 5 rozpoczęła zajęciami plastycznymi, na których wykonane zostały kolorowe zakładki do książek, przeznaczone na prezent dla babci i dziadka.

Dla miłośników gier i zabaw on-line zorganizowano zajęcia, gdzie uczniowie poznali stronę internetową Gry Geograficzne - Graj i poznawaj świat. Sprawdzali swoją wiedzę oraz poszerzali ją o nowe nazwy m.in. stolic, państw. Każdy z uczestników mógł podróżować w Google Maps i wyszukać swoją miejscowość, a także miejsca marzeń.
Młodsze dzieci natomiast brały udział w zajęciach plastyczno-literackich Poznajemy książki z motywem zimy, podczas których odgadywały zagadki o zimie, słuchały audiobooka Kraina Lodu oraz wykonały pracę Zimowy krajobraz.

Miłym akcentem na zakończenie ferii była zabawa muzyczna – Karaoke.

Filia nr 2 przy Spółdzielczej 8 przygotowała dla każdego coś innego. Najmłodsi czytelnicy uczestniczyli w balu karnawałowym w rytm popularnych dziecięcych przebojów, wśród których nie mogło zabraknąć Kaczuch czy Zuzi lalki niedużej. Maluchy obejrzały też trzy krótkie inscenizacje z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Z kolei młodzież rozegrała: Mini Turniej LOL-a, Mini Turniej FIFA oraz Turniej Piłkarzyków. Było dużo emocji, ale jeszcze więcej dobrej zabawy. Ogromnym powodzeniem cieszyły się gry planszowe, a najbardziej popularne okazały się warcaby. Kolejną atrakcją były zajęcia, w czasie których uczestnicy tworzyli ciekawe konstrukcje z klocków Lego.

W Pracowni Orange odbyły się warsztaty, prowadzone przez Maćka i Piotra ze Stowarzyszenia FabLab Trójmiasto. Przy wykorzystaniu aplikacji Tinkercard, młodzież projektowała proste obiekty 3D oraz poszerzyła wiedzę o druk 3D. Największą niespodzianką dla naszych czytelników była paczka dla Pracowni Orange, w której znalazły się słodycze, maskotki i inne gadżety.
W ostatnią sobotę ferii odbyło się spotkanie DKK dla dzieci i młodzieży, na którym omawiano książkę Ewy Nowak Kto wykradł grę z komputera.

Tak jak zwykle ferie minęły szybko, a czas spędzony w dobrym towarzystwie i otoczeniu książek zaprocentuje w przyszłości.