P1010146Rok 2016 był dla Kameralnej Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMO kolejnym rokiem wspaniałych występów, sukcesów w konkursach, a przede wszystkim podbijania serc publiczności w Polsce i za granicą i wspaniałego promowania Radzynia. Za to wszystko dziękował  Burmistrz  Jerzy Rębek na spotkaniu, które odbyło się 29 stycznia.

- Jesteście ambasadorami wysokiej kultury naszego miasta w kraju i poza jego granicami – powiedział włodarz Radzynia. - Dają piękne świadectwo na koncertach i konkursach. Są kochani przez wszystkich - dodał dyrektor artystyczny Zbigniew Czurylo.

Krzepią serca

Na spotkanie w Urzędzie Miasta przybyli młodzi artyści – członkowie Orkiestry z założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem w jednej osobie – Zbigniewem Czuryłą oraz licznym gronem rodziców, zrzeszonych we wspierającym działalność zespołu Stowarzyszeniu Melodia Art – na czele z prezesem Sławomirem Golonką i wiceprezesem Radosławem Mazurem. W spotkaniu uczestniczyli również zastępca burmistrza Tomasz Stephan oraz radny Robert Mazurek.

Bohaterami spotkania byli młodzi artyści tworzący Kameralna Orkiestrę Akordeonową Arti Sentemo: Justyna Czuryło, Julia Drożdż, Julia Kiewel, Angelika Koczkodaj, Aleksandra Kurowska, Katarzyna Michalak, Anna Szczęsna, Piotr Chmiel, Szymon Domański, Adam Dudek, Mateusz Golonka, Mateusz Głowniak, Stanisław Krupa, Sylwester Marczuk, Damian Mazur, Dawid Nicpoń, Karol Zbaracki.

Burmistrz Jerzy Rębek wręczył podziękowania i upominki Dyrektorowi Zbigniewowi Czuryle, młodym artystom oraz członkom Zarządu Stowarzyszenia Melodia Art.

Wspomniał przy tym ostatni koncert – IV Galę Akordeonową Arti Sentemo, na która przybyło ponad 800 osób - nie tylko z Radzynia, ale także innych mniej czy bardziej odległych miejscowości. - Podjęli przy tym duży trud, by u dotrzeć i was posłuchać. Nie byłoby tych wydarzeń gdyby nie praca wyjątkowego człowieka – Zbigniewa Czuryły – podkreślił włodarz Radzynia. - Jako burmistrz, ale także jako mieszkaniec miasta, który ma wielką przyjemność uczestniczenia w koncertach Orkiestry, pragnę wyrazić wielkie podziękowanie i słowa szacunku za ogromną pracę, jaką wkłada Pan każdego dnia w przygotowanie młodych ludzi do działalności artystycznej, która podnosi ducha i krzepi serca.

Są kochani przez wszystkich

Burmistrz wspomniał również występ Arti Sentemo podczas wizyty w Radzyniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy. - Małgorzata Sadurska, Szefowa Kancelarii Prezydenta RP, którą ostatnio spotkałem, wspominała to wydarzenie, mówiła, że była pod ogromnym wrażeniem waszego występu. Jesteście ambasadorami wielkiej radzyńskiej kultury w Polsce, a także poza jej granicami – spuentował Jerzy Rębek. Słowa wdzięczności burmistrz skierował także do rodziców: - Jesteście dobrymi duchami Orkiestry poświęcacie jej wiele wysiłku i czasu, troszcząc się o zaplecze niezbędne do normalnego jej funkcjonowania.

Z kolei Zbigniew Czuryło dziękował uczniom i rodzicom za ponoszony trud, wyrzeczenia, umiłowanie muzyki i akordeonu. - Jest mi bardzo miło, że ma miejsce to spotkanie, że jesteśmy tutaj. Chcę podziękować za skierowane pod moim adresem słowa, które mnie budują – mówił założyciel, kierownik artystyczny i dyrygent Arti Sentemo. Przypomniał, że urodził się w Radzyniu, ale po ukończeniu szkoły podstawowej wyjechał z Radzynia, by po latach tu wrócić. Od 25 lat jest dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego. - Sukces Arti Sentemo jest na pewno owocem wieloletniej pracy, ale gdy Orkiestra powstawała, nie miałem wielkich planów. Okazało się, że zespół się rozwija. Cieszę się, że mogę pomagać w kształceniu waszych dzieci, otwieraniu im furtek na wszystkie strony świata w procesie ich edukacji. Oni swoją postawą dają piękne świadectwo na koncertach, konkursach. Są kochani przez wszystkich.

W gronie laureatów plebiscytu TOP Regionu

Wiceburmistrz Tomasz Stephan poinformował o tym, że III Gala Noworoczna Arti Sentemo z 9 stycznia 2016 r. znalazła się w gronie laureatów plebiscytu TOP Regionu 2016 w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku. Konkurs organizowany jest przez portal informacyjny podlasie24.pl oraz Katolickie Radio Podlasie. Dyplom - na prośbę dyrektora Katolickiego Radia Podlasie ks. Andrzeja Sochala przekazał na ręce dyrektora Zbigniewa Czuryły.

W imieniu rodziców głos zabrała Małgorzata Kurowska: - Jest nam niezwykle miło, że możemy być gośćmi w Urzędzie Miasta – podkreśliła na wstępie. Następnie złożyła podziękowania: - Za ogromne wsparcie od władz miasta, które czujemy na co dzień, za zaszczyt, że podczas wizyty Prezydenta RP Orkiestra mogła wystąpić i reprezentować miasto, że nasza młodzież może ćwiczyć w tak pięknym obiekcie, a my, rodzice możemy w oczekiwaniu na nasze dzieci, spotykać się w pomieszczeniach pałacowych.... Należałoby też wspomnieć o pięknych autokarach, które ma Orkiestra do dyspozycji podczas wyjazdów – wymieniała Małgorzata Kurowska. - Stosunku, jaki ma pan i władze Radzynia do młodzieży, mogą się uczyć inne samorządy. Chylę czoło i bardzo, bardzo dziękuję - zakończyła mama Aleksandry Kurowskiej.

Jej słowa spotkały się z gorącymi brawami zebranych.

- Tworzymy wspaniałą symbiozę: niech nas burmistrz ze swoją ekipą wspiera, a moja ekipa będzie się odwzajemniać piękną muzyką – deklarował Zbigniew Czuryło.

Burmistrz zadeklarował, że nadal będzie wspierał działalność Orkiestry Arti Sentemo i Stowarzyszenia Melodia Art.

Po części oficjalnej była okazja do indywidualnych rozmów przy stole zastawionym słodkościami.