plakat 40 lipinskiRadzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego, Parafia Świętej Trójcy, Radzyński Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego zapraszają na dwa kolejne koncerty odbywające się w ramach 40. Jubileuszowej edycji Dni Karola Lipińskiego.
Już w niedzielę 8 października o godzinie 13:15 (bezpośrednio po niedzielnej mszy św. rozpoczynającej się o godzinie 12:15), w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim odbędzie się KONCERT MUZYKI SAKRALNEJ. Wystąpi radzynianka Agny Bryjan (Agnieszka Kadłubowska) - sopran oraz kwintet smyczkowy Kwartemia Plus w składzie: Magdalena Piętka - Chmielewska – I skrzypce, Emilia Siepkowska – II skrzypce, Renaldo Wójtowicz – altówka, Izabela Zagórska – wiolonczela, Aleksander Resiak – kontrabas.

Koncert wypełnią utwory klasycznej muzyki sakralnej – znane i piękne pieśni oraz arie, w tym siedem partii „Ave Maria” kompozytorów takich jak: G. Caccini, F. Schubert, W. Gomez, G. Verdi, V. Traczyk, J.S. Bach, Ch. Gounod, A. Resiak.
Agny Bryjan (Agnieszka Kadłubowska) – to polska sopranistka, solistka operowa, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu oraz Wydziału Instrumentalnego w klasie gitary klasycznej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.
Na scenie zadebiutowała rolą Paminy w operze „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta w Teatrze Wielkim w Łodzi. Śpiewała takie partie operowe jak: Annina „Traviata” G. Verdiego, Zerlina „Don Giovanni” W. A Mozarta, Lauretta „Gianni Schicchi” G. Pucciniego, Ritmo „Cosmocanto” C. Kurowskiego. Wykonała Tryptyk Śląski W. Lutosławskiego oraz partię sopranu w „Mszy Koronacyjnej C-dur” W.A. Mozarta i „Magnificat” J. Ruttera. Współpracuje ze znanymi polskimi orkiestrami i dyrygentami. W swoim repertuarze posiada arie operowe, operetkowe i musicalowe, partie oratoryjne jak również pieśni kompozytorów polskich, francuskich, angielskich, rosyjskich, hiszpańskich i niemieckich.
Kwintet smyczkowy Kwartemia Plus powstał z inicjatywy artystów Stowarzyszenia Wschód Kultury, którego misją jest organizowanie przedsięwzięć artystycznych na najwyższym poziomie i angażowanie do swoich działań najlepszych, zawodowych muzyków. W repertuarze posiadają utwory kompozytorów wszystkich epok i stylów.

W czwartek 12 października o godzinie 18:00 w radzyńskiej Oranżerii usłyszymy neoROMANTYCZNIE MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE w wykonaniu znakomitych flecistów: Łukasza Długosza i Agaty Kielar-Długosz. Przy historycznym fortepianie z XIX wieku zasiądzie Marek Toporowski.
W programie koncertu znalazły się utwory: L. Delibesa, K. Lipińskiego, J.L. Dusska, P. Gauberta, F. Dopplera, F. Chopina, M.Bergsona i E. Köhlera.
Łukasz Długosz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Jest również laureatem ponad 50 konkursów, w tym 20 międzynarodowych. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Agata Kielar-Długosz to uznana polska flecistka, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Artystka jest również propagatorką muzyki najnowszej – do tej pory powstało ponad 100 utworów jej dedykowanych. Marek Toporowski jest obecnie jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce, cenionym zwłaszcza jako klawesynista i organista, kameralista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.
Koncerty dofinansowane zostały ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia finansowego udzielili: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Radzyński, Urząd Miasta Radzyń Podlaski oraz radzyńskie firmy i instytucje: Bank Spółdzielczy, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o., Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia, Spółdzielcza Mleczarnia „SPOMLEK”, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ sp. z o. o., a także dr Gerard Sp. z o. o. w Międzyrzecu Podlaskim, POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE. WSTĘP WOLNY.