dkl3 2022Koncertem wokalnym w wykonaniu radzynianki Anny Pastor (mezzosopran), której przy fortepianie towarzyszył Robert Skiera, zakończyły się XXXIX Dni Karola Lipińskiego. Występ odbył się 23 października w kościele pw. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim.
W programie koncertu znalazły się utwory: Roberta Schumanna, Henri Duparca, Francisa Poulenca, a także pieśni zaliczane do polskiego romantyzmu: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza oraz piosenki z broadwayowskich musicali: Cole’a Portera, Andrew Lloyda Webbera oraz Georgea Gershwina i Iry Gershwina.
Liczne grono słuchaczy było zachwyconych wspaniałym wykonaniem, co wyraziło długimi brawami na stojąco i prośbą o bis.
Słowo o muzyce wygłosiła i koncert poprowadziła Agnieszka Jeż, prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego – głównego organizatora DKL. Współorganizatorami wydarzenia są: Parafia Świętej Trójcy i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.
Anna Pastor ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej imienia G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Pracowała w Teatrze Bajki, z którym występowała na scenach całej Polski. Prowadzi kursy wokalne oraz dykcyjne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Od 2022 roku występuje w zespole artystycznym OneOn, z którym wykonuje repertuar operetkowo-musicalowo-pieśniarski. Brała udział w musicalu operowym pt. „Łódź Story” oraz w koncertach okolicznościowych organizowanych przez Akademię Muzyczną. Występowała w Pałacu w Jabłonnie, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym w Pałacu Szustra przy Morskim Oku, Centrum Kultury Wilanów, w Domu Literatów w Łodzi, w Stowarzyszeniu Śpiewaczym im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Jej recitalowy debiut odbył się na deskach Starej Prochowni przy warszawskiej Starówce.
Poza repertuarem operowym można usłyszeć w jej wykonaniu utwory pieśniarskie, musicalowe, a także czarujące aranżacje piosenek z bajek Walta Disney’a.
Robert Skiera studia pianistyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie.
W macierzystej uczelni pracował jako adiunkt w I Katedrze Fortepianu oraz Kameralistyki Fortepianowej, był wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, a obecnie jest nauczycielem dyplomowanym Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Prowadził zajęcia w ramach międzynarodowych kursów interpretacji muzycznej w Nowym Sączu. Jako solista i kameralista występuje na koncertach i festiwalach w kraju i za granicą, wielokrotnie koncertował na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Współpracuje ze znanymi aktorami i muzykami polskimi, m.in. wystąpił wraz ze światowej sławy polskim skrzypkiem Mariuszem Patyrą w mediolańskim Teatro Dal Verne. Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmuje twórczość Fryderyka Chopina (ukazała się jego płyta z utworami solowymi Chopina oraz nagrania muzyki kameralnej).
W tym roku, w ramach DKL radzyńscy melomani wysłuchali recitalu fortepianowego w wykonaniu Tomasza Maruta (16 września w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej) oraz koncertu kameralnego Glière Quartet z Wiednia (9 października w kościele pw. Świętej Trójcy), do którego słowo wprowadzające wygłosiła Teresa Księska – Falger.
0000
0004
P1011331
P1011332
P1011337
P1011338
P1011346
P1011349 (2)
P1011352
P1011365