p1011835Uroczysta gala z okazji 60-lecia Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbyła się sobotę 29. stycznia. Na spotkaniu podsumowano bogatą działalność ROK, wręczono nagrody i podziękowania, dyrektor Robert Mazurek zapowiedział szereg imprez, które będą kontynuowały obchody jubileuszu w całym 2022 roku. Uroczystość uświetnił koncert muzyki filmowej w wykonaniu Ewy Szlachcic i Piotra Bogutyna. Całość w żywy, pełen humoru sposób poprowadził znany dziennikarz i prezenter telewizyjny Tomasz Kammel.

 Ze względu na obostrzenia pandemiczne wstęp został zarezerwowany dla zaproszonych gości. W tym gronie znaleźli się byli i obecni pracownicy i współpracownicy ROK, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji działających pod patronatem Ośrodka i z nim współpracujących. Prowadzący spotkanie powitał w sposób szczególny: wicewojewodę lubelskiego Roberta Gmitruczuka, reprezentującego Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka - Janusza Wawerskiego, kierownika filii w Białej Podlaskiej Urzędu Marszałkowskiego Dariusza Litwiniuka, proboszcza parafii Trójcy Świętej ks. kan. Krzysztofa Pawelca, prezesa PGE Dystrybucja S.A. w Lublinie Jarosława Kwaska, burmistrza Radzynia Podlaskiego Jerzego Rębka, starostę radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego, wójta gminy Borki Radosława Sałatę, wójta gminy Wohyń Tomasza Jurkiewicza, obecnych na sali byłych dyrektorów ROK Bogdana Kotowskiego, Adama Świcia i Zbigniewa Wojtasia.

- Mamy do opowiedzenia kawał pięknej historii, którą napisał Radzyński Ośrodek Kultury – zapowiedział na wstępie Tomasz Kammel. Historia ta została opowiedziana w niezwykle interesujący i syntetyczny sposób: w formie 14-minutowego filmu, przypominającego najważniejsze wydarzenia, osoby, inicjatywy kulturalne.

Nadawaliście ton radzyńskiej kulturze

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek dziękował poprzednikom – dyrektorom i pracownikom ROK-u, których w dziejach placówki było 146. - To wy przez 60 lat nadawaliście ton radzyńskiej kulturze i ją kreowaliście – podkreślił. Słowa podziękowań skierował do rzeszy instruktorów, którzy często na umowę-zlecenie prowadzą zajęcia plastyczne, muzyczne, wokalne, a także do pracowników administracji i obsługi oraz do publiczności – odbiorców wydarzeń kulturalnych. - ROK-to nie tylko instytucja, ale przede wszystkim wspaniali, życzliwi, wrażliwi ludzie-twórcy i odbiorcy działań kulturalnych – podsumował. - Przez 60 lat zdobyliśmy ogromne doświadczenie i mądrość życiową, możemy organizować imprezy na najwyższym poziomie – podkreślił Robert Mazurek i zapowiedział szereg imprez zaplanowanych na jubileuszowy rok, które w szczególności prezentować będą pasje i twórczość mieszkańców Radzynia i Ziemi Radzyńskiej.

Rok jubileuszu będzie obfitował w wydarzenia kulturalne

W szczególności będą to: cykl "Retro-ROK", w ramach którego co tydzień będą prezentowane archiwalne (zdigitalizowane) nagrania najciekawszych imprez, cotygodniowe spotkania „ROK Ludzi z Pasją”, prezentujące dorobek artystyczny osób z miasta i powiatu, na terenie miasta posadzonych zostanie 60 drzew, którym zostaną nadane imiona mieszkańców i pojawi się też interaktywna mapa miejsc z nowymi drzewami.

Będą kontynuowane imprezy cykliczne: 18. czerwca na ul. Ostrowieckiej odbędzie się 3. Jarmark Rękodzieła i Sztuki „Kozirynek”, podczas którego wystąpi zespół PECTUS, w wakacje będzie działała Letnia Scena Kultury i Kino pod Chmurką. Pojawi się też nowość: letnie koncerty na placu Wolności albo na wyremontowanym Rynku.

Rok 2022 będzie obfitował w jubileusze organizacji działających pod skrzydłami Radzyńskiego Ośrodka Kultury: 20-lecie będzie obchodzić Radzyński Klub Fotograficzny „Klatka” (obchody przewidziane w maju), 15-lecie Zespół Wokalny „Radzyniacy”, a 10-lecie – Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami (21.lipca).

Nagrody, podziękowania i gratulacje

Nagrody z rąk dyrektora otrzymali pracownicy ROK: Beata Piekutowska, Agnieszka Próchniewicz, Aldona Sadowska, Tomasz Młynarczyk, Arkadiusz Kulpa, Robert Blicharz. Podziękowania za współpracę dyrektor ROK wręczył: Małgorzacie Brzozowskiej, Tomaszowi Domańskiemu, Andrzejowi Królowi, Przemysławowi Krupskiemu, Zbigniewowi Krupskiemu, Karolowi Niewęgłowskiemu, Mirosławowi Piasce i Jarosławowi Szelechowi.

Z kolei głos zabrali specjalni goście gali Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk przekazał na ręce dyrektora Roberta Mazurka listy gratulacyjne Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki. Gratulacje za wielość inicjatyw i pomysłów złożył Janusz Wawerski reprezentujący Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka. List gratulacyjny od Poseł do Parlamentu Europejskiego Beaty Mazurek odczytał Tomasz Kammel. Kierownik filii w Białej Podlaskiej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Dariusz Litwiniuk przekazał gratulacje i życzenia oraz dyplom uznania podpisany przez marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek dziękował wszystkim, którzy przez sześć dekad przyczyniali się do krzewienia kultury w Radzyniu i na ziemi radzyńskiej - dyrektorom i pracownikom ROK: - To czas kształtowania pięknych postaw i wrażliwości nas wszystkich – podsumował. Poinformował również o planach związanych z budynkiem Oranżerii: - Jesteśmy na końcowym etapie wykonania rewitalizacji tego obiektu, będzie on nie mniej piękny jak pobliski Pałac Potockich. Miejsce to będzie służyło krzewieniu wielkiej kultury wśród kolejnych pokoleń mieszkańców Radzynia i ziemi radzyńskiej.

Starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski wyrażał uznanie dla niezwykłej kreatywności dyrektora i pracowników Radzyńskiego Ośrodka Kultury. - Jestem wdzięczny za to, co robi Pan i Pracownicy dla mieszkańców powiatu, bo w ROK wiele uroczystości odbywa się z udziałem mieszkańców całego powiatu. Zapewniam, że władze powiatu radzyńskiego będą robiły wszystko, by współpraca układała się tak dobrze jak dotychczas – deklarował starosta.

- Tu bije serce radzyńskiej kultury, Radzyński Ośrodek Kultury jest kołem zamachowym działań kulturalnych dla całego powiatu, także gminy Borki – mówił wójt Radosław Sałata.

Agnieszka Jeż – prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego dziękowała w szczególności za współpracę w promowaniu wartości i piękna kultury muzycznej, w szczególności upowszechnianie dorobku i promowanie postaci Karola Lipińskiego poprzez m.in. współpracę przy organizacji Dni Karola Lipińskiego.

Prezes PEC Jerzy Woźniak zadeklarował dalsze wspieranie finansowe inicjatyw ROK-u. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych dr Grażyna Dzida dziękowała za wieloletnią pracę na rzecz środowiska oświatowego, poszerzania oferty kulturalnej szkół, dawanie możliwości rozwijania i promowania talentów młodych ludzi, budowanie mostu pokoleniowego przez tworzenie oferty dla wszystkich – od przedszkolaków do seniorów. 

Wystąpienia gości przeplatane były krótkimi występami znakomitego duetu Ewy Szlachcic i Piotra Bogutyna oraz nagraniami z jubileuszowymi życzeniami znanych artystów, którzy wystąpili na radzyńskich scenach w minionym roku, m.in. Stanisławy Celińskiej, Alicji Majewskiej, a nawet... mima Ireneusza Krosnego. Tomasz Kammel na wypowiedź tego ostatniego zareagował wielkim zdziwieniem, ponieważ artysta nie zwykł mówić ani podczas występów, ani nawet po nich.

 „Najpiękniejsze przeboje muzyki filmowej”

Spotkanie zakończył wspaniały, choć kameralny koncert poświęcony „Najpiękniejszym przebojom muzyki filmowej”. Znamienici artyści Ewa Szlachcic i pochodzący z Radzynia Piotr Bogutyn nadali piękną oprawę uroczystości i dopełnili ją wrażeniami artystycznymi na wysokim poziomie, wykonując osiem utworów. Wśród nich były muzyczne hity z takich polskich i zagranicznych filmowych przebojów jak „Śniadanie u Tiffaniego”, „W pustyni i w puszczy”, „Jan Serce”.

P1011718
P1011719
P1011720
P1011721
P1011723
P1011724
P1011728
P1011732
P1011733
P1011735
P1011736
P1011737
P1011738
P1011742
P1011743
P1011745
P1011748
P1011751
P1011752
P1011754
P1011756
P1011769
P1011780
P1011783
P1011799
P1011805
P1011807
P1011816
P1011817
P1011821
P1011823
P1011828
P1011835