DSC 0270Po raz kolejny fani Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo wypełnili po brzegi obszerną halę widowiskowo-sportową ZSP – tym razem podczas IV Gali Noworocznej, która odbyła się w sobotę 7 stycznia. Nie zawiedli się – jak zwykle – i za ponad dwugodzinny koncert dziękowali długą owacją na stojąco.

Nie zważając na siarczysty mróz, miłośnicy muzyki akordeonowej oraz naszego zespołu przybyli nie tylko z Radzynia i najbliższych okolic – były też osoby z Lublina, Białegostoku, Białej Podlaskiej, Trzebieszowa, Łukowa, Konstantynowa. Swoją obecnością spotkanie uświetnił Krzysztof Naklicki, nauczyciel akordeonu w PSM I stopnia w Świnoujściu, kompozytor, którego utwory weszły do repertuaru już na początku działalności orkiestry założonej i kierowanej przez Zbigniewa Czuryłę. W gronie szczególnych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele radzyńskich samorządów: burmistrz Jerzy Rębek, wójt Wiesław Mazurek, starosta Lucjan Kotwica oraz sponsorzy.

Koncert został zorganizowany przez Stowarzyszenie Melodia Art zrzeszające rodziców członków orkiestry oraz Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji obszernego fragmentu wydanej w minionym roku płyty „Radzyń Podlaski – Arti Sentemo 2016 zobaczyć, usłyszeć, pokochać”, ukazującej nie tylko dorobek orkiestry, ale także promującej Radzyń - jego walory historyczne, architektoniczne, turystyczne...

Koncert poprowadziła pełna wdzięku Karolina Buziak.

2016 - rok koncertów i sukcesów

Dyrektor Zbigniew Czuryło w kilku zdaniach podsumował działalność Arti Sentemo w 2016 roku: - Orkiestra występowała i promowała Radzyń na ponad 25 koncertach, zachwycała swą grą publiczność w Ustroniu Morskim, inaugurując Ogólnopolski Festiwal Karykatury i Satyry, w Sierakowie Wielkopolskim na Festiwalu Akordeonowym, w Nowym Tomyślu, 3 razy Lublinie, a także w Łukowie, Międzyrzecu,w Świnoujściu, w Stralsundzie w Niemczech. Dawała koncerty wielu świątyniach powiatu, m.in. w Wohyniu i Suchowoli, uświetniała jubileusze – mówił Zbigniew Czuryło. Przypomniał również pamiętny, wspaniały występ na dziedzińcu pałacowym w Radzyniu podczas historycznej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy.

W 2016 roku nagrana została druga płyta zespołu – tym razem DVD, promująca nie tylko orkiestrę, ale także miasto, gminę, powiat. Wraz z wcześniej nagraną płytą CD „Arti Sentemo 2015 LIVE” została przekazana młodzieży przebywającej w naszym mieście w ramach Światowych Dni Młodzieży – w tym gościom z Francji, Portugalii i Białorusi. Uczniowie prezentowali się i zdobywali laury na konkursach akordeonowych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. - Realizacja projektu wychowawczo-edukacyjnego owocuje tym, że absolwenci kończą szkołę z wyróżnieniem, ale pomyślnie zdają egzaminy, kontynuują edukację w średnich szkołach muzycznych. Orkiestra powiększyła skład, do zespołu został przyjęty przyjęty – najmłodszy akordeonista - Stasio Krupa – mówił Zbigniew Czuryło.

Pod batuta Krzysztofa Naklickiego

W nastrój okresu świąteczno-noworocznego Arti Sentemo wprowadziła słuchaczy pięknymi kolędami. W drugiej części koncertu batutę przejął Krzysztof Naklicki. - Wspaniały, pedagog, akordeonista, kompozytor, którego utwory stanowią dla nas wielką bazę dydaktyczną, a my wykonujemy je z wielką radością – mówił o znakomitym gościu Zbigniew Czuryło.

Nie zabrakło oczywiście wspaniałego wykonania „Trzech bajeczek” autorstwa kompozytora ze Świnoujścia, ale publiczność usłyszała nowe utwory, m.in. „Bicie serca” - tym razem nie o miłości, ale o problemach zdrowotnych z sercem i życiu rekonwalescenta - czy „Suitę kaszubską” w 6 częściach. W przerwach Krzysztof Naklicki opowiadał m.in. o historii swojej przyjaźni z Arti Sentemo

Kompozytor wspominał rok 2013, gdy radzyńska orkiestra zwyciężyła w Lubelskim Przeglądzie Akordeonowym i zachwycony nią zaprosił młodych akordeonistów do Koszalina na Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Akordeonowej. - Tam nie zdobywa się nagród, ale gdy słuchałem, jak grają moje utwory, czułem się, jakbym wygrał ten festiwal – mówił K. Naklicki. Kompozytor wspominał pobyt orkiestry w Świnoujściu i wyznał, że zazdrościł, gdy obejrzał w internecie ubiegłoroczną – III Noworoczną Galę Arti Sentemo.

"Pojedziecie do Chin"

W trzeciej części batutę przejął ponownie Zbigniew Czuryło i publiczność usłyszała brawurowe wykonanie „Salto mortale”, „Sonatinę” oraz wzruszające „Ave Maryja” - w interpretacji Justyny Czuryło (flet). Była również muzyka filmowa: „Polonez” Wojciecha Kilara z „Pana Tadeusza”, melodie z filmu „Piraci z Karaibów”, była klasyka („Nad pięknym, modrym Dunajem" J. Straussa) usłyszeliśmy „Remedium”. Na zakończenie nie mogło zabraknąć „Barki” - ulubionej piosenki Patrona ZSP – św. Jana Pawła II.

Wśród dziękujących za wspaniałe przeżycia koncertowe był przedstawiciel sponsorów - prezes GFN Jan Brożek. Nawiązując do wypowiedzi Krzysztofa Naklickiego o podróżach muzycznych znanych mu zespołów akordeonowych, obiecał Arti Sentemo podróż do …. Chin, gdzie buduje drogę. - Moim marzeniem jest zabrać zespół do Chin. I to się stanie – deklarował Jan Brożek. Tymczasem obiecał również autokar do Koszalina, a Krzysztofowi Naklickiemu nową, porządną batutę. - W GFN robi się nie tylko sękacze – podkreślił prezes, który ofiarował zespołowi kilkanaście tych wyborowych ciast.

Publiczność opuszczała salę z nadzieją na kolejny koncert Arti Sentemo, my zapraszamy już w piatek 13 stycznia na koncert Noworoczny uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, której dyrektorem jest Zbigniew Czuryło.