DSC 0047Drugi koncert XXXIII Dni Karola Lipińskiego pozwolił radzyńskim melomanom zanurzyć się w klimacie muzyki patrona muzycznej imprezy – pochodzącego z Radzynia geniusza skrzypiec i największego przed Chopinem polskiego kompozytora oraz jego ucznia - Henryka Wieniawskiego, którego muzycznymi przymiotami były brawurowa wirtuozeria i liryzm.

Był to również pierwszy koncert po śmierci inicjatora i organizatora DKL – Zygmunta Pietrzaka, nie zabrakło więc czasu na wspomnienie o propagatorze muzyki i osoby Karola Lipińskiego.

W sobotę 15 października w mistrzowskim wykonaniu Sławomira Tomasika (skrzypce) oraz Roberta Morawskiego (fortepian) wykonane zostały utwory Karola Lipińskiego (fragment Koncertu Skrzypcowego nr 2 D-dur, op. 21, Souvenir de la Mer Baltique , op. 19 i Wariacje na temat z opery Kopciuszek G. Rossiniego, op. 11) oraz Wieniawskiego (Obertas, Dudziarz, Kujawiak, Legenda op. 16, Polonez D-dur, op.4).

Prowadząca koncert prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego zaprezentowała zarówno wykonawców jak i obydwu kompozytorów, podkreślając rolę, jaką w kształtowaniu się sylwetki muzycznej Wieniawskiego odegrał starszy o 45 lat Lipiński.

Zanim rozpoczął się koncert zebrani na sali minutą ciszy oddali hołd Zygmuntowi Pietrzakowi – wielkiemu miłośnikowi muzyki Lipińskiego, popularyzatorze jego osoby i twórczości, inicjatorze i głównym organizatorze dotychczasowych edycji DKL. Sylwetkę Zmarłego przedstawił Andrzej Kotyła.

Kolejny koncert – Recital Chopinowski w wykonaniu Szymona Nehringa (29. października) będzie zadedykowany pamięci Zygmunta Pietrzaka.