img 0209Domki bookcrossingowe – Książniczki w przestrzeni miejskiej są już od 5 lat, a inauguracja miała miejsce w czasie obchodów 550 – lecia naszego miasta. Pomysł powstał w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyniu Podlaskim na bazie popularnego w krajach anglosaskich ruchu, a mianowicie Little Free Library. Realizowany był ze środków grantowych „Tu mieszkam, tu zmieniam” pozyskanych na ten cel z Fundacji Banku Zachodniego WBK.

W tym roku – w rocznicę 555-lecia Radzynia Podlaskiego postanowiliśmy odnowić domki i pokazać je w nowej szacie. Książniczek jest 9 i swoją szatą graficzną nawiązują do miejsc, w których są ulokowane. Możemy je spotkać przy Bibliotece Głównej na ul. Armii Krajowej 5, przy Filii nr 2 na ul. Spółdzielczej 8, przy Szkole Podstawowej nr 2 na ul. Sitkowskiego, na Dworcu Autobusowym PKS, przy Pływalni Miejskiej, przy ścieżce rowerowej na wysokości Środowiskowego Domu Samopomocy, przy Małym Ryneczku, przy Urzędzie Miasta, czy na Placu Potockiego vis a vis Starostwa. Podejmując się realizacji tego pomysłu, przyświecała nam myśl, że takie domki będą skutecznie kojarzyć się z biblioteką, staną się niejako „przypominaczami” dla mieszkańców o jej działalności. Natomiast dla osób spoza Radzynia – turystów, czy odwiedzających, będą miłym akcentem nawiązującym kształtem do naszego pięknego pałacu.
Nazwa Książniczka została wyłoniona podczas konkursu, ponieważ kojarzyła się z małą książnicą (biblioteką), ale też z księżniczką mieszkającą w pałacu.
Po zdjęciu domków bookcrossingowych do renowacji w tym roku (2023), otrzymywaliśmy bardzo wiele telefonów i zapytań, co się z nimi dzieje. Jest to dla nas widoczny sygnał, że projekt ten na stałe zadomowił się w przestrzeni publicznej i jest potrzebny mieszkańcom.

Przy okazji powrotu domków, chciałabym przypomnieć, że jest to działalność opierająca się na wymianie, czyli bookcrossingu. Osoba która bierze do czytania daną książkę, zwraca ją, aby inni mogli też skorzystać, lub zostawia w zamian inną. Książki ulokowane w Książniczkach nie są na sprzedaż, ani nie są niczyje/bezpańskie. Szanujmy dobro wspólne, szanujmy pracę i zaangażowanie ludzi, którzy chcą pracować dla innych. Niech jak najdłużej nam służą. W każdym domku jest Regulamin korzystania, zachęcam aby go przeczytać.
Piękna, zupełnie nowa szata Książniczek to efekt pracy wolontariackiej Pani Agnieszki Bober. Odwołując się do jej słów, nadmieniam, że jest to podziękowanie mieszkańcom Radzynia Podlaskiego za wsparcie zbiórki na rzecz leczenia jej córeczki Antosi Bober (pamiętamy 2021r. „Antosia Bober – Małe serduszko - wielka nadzieja na życie”).
Renowację Książniczek wsparli również: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Kancelaria Notarialna Pani Bogdy Furman, Urząd Miasta Radzyń Podlaski. Darczyńcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy.

Mam nadzieję, że w nowej odsłonie Książniczki będą dalej służyć mieszkańcom, pobudzać do czytelnictwa, promować bibliotekę i jej działalność, integrować mieszkańców, ale też reklamować pałac i nasze miasto. Mikrobiblioteki otwarte przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę mają też zachęcać do uczestnictwa w kulturze oraz chronić środowisko (książki nie są wyrzucane, ale „krążą” wśród mieszkańców). Wierzymy, że idea przetrwa przez kolejne lata.

Grażyna Kratiuk – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim

IMG_0016
IMG_0209
IMG_0230
IMG_20231005_173120
IMG_20231005_173550