Spotkanie Spotkanie informacyjne pod hasłem "Internet wszędzie dobry, ale w domu najlepszy", odbyło się 16 kwietnia w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski. Jego celem była promocja projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo lubelskie". Już jesienią tego roku pojawią się operatorzy proponujący mieszkańcom naszego miasta korzystanie z szerokopasmowej sieci.

- Spójrzmy na nich łaskawym okiem, bo będą w stanie otworzyć nam możliwości, jaką daje szerokopasmowa sieć - zachęcał prowadzący spotkanie Piotr Chruściel. Chętni w wieku 45+ mogą się też zglaszać na bezpłatne szkolenia obsługi komputera i internetu.

Projekt zakłada powstanie do końca sierpnia 2015 roku blisko 3 tys. km sieci szerokopasmowej, która zapewni dostęp do szybkiego internetu 93% mieszkańcom Lubelszczyzny oraz 100% firm i instytucji. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013. Jej koszt to ponad 385 mln zł, z czego 85% pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej, 10% z budżetu państwa, a 5% to środki własne województwa lubelskiego.
Od początku inwestycji powstało już ok. 2,5 tys. km sieci. Korzystanie z niej będzie możliwe od jesieni bieżącego roku.
- Jest to jedna z kluczowych inwestycji w historii samorządu województwa lubelskiego -  zaznaczył marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, którego wypowiedź została wyemitowana przez internet. - Inwestycja w sieć szerokopasmowego internetu stwarza nową prerspektywę dla rozwoju regionu, zarówno pod względem społecznym jak i gospodarczym. Dzięki sieci szerokopasmowego internetu przed mieszkańcami woj. lubeskiego otworzą się nowe możliwości, uzyskają szerszy dostęp do usług edukacyjnych i informacyjnych. Będzie to ułatwienie dla przedsiębiorców oraz szansa na przyciągniecie nowych inwestorów. - podkreślał dalej marszałek Sosnowski.
Prowadzący spotkanie Piotr Chruściel zwrócił na wstępie uwagę, że w typowo rolniczym, słabiej zaludnionym regionie, jakim jest Lubelszczyzna, gdzie miejscowości są znacznie oddalone od siebie, duże firmy telekomunikacyjne nie były zainteresowane budową sieci szerokopasmowej, dlatego tego zadania podjął się samorząd województwa lubelskiego. Realizowany przez Urząd Marszałkowski projekt to największe przedsięwzięcie telekomunikacyjne w hstorii regionu, powstaje druga co do wielkości sieć szerokopasmowa w Polsce, a największa w Polsce Wschodniej. Projekt składa się z części inwestycyjnej, promocyjnej i szkoleniowej.


Jeśli chodzi o część inwestycyjną to w jej ramach powstaje 2908 km szerokopasmowej, światłowodowej sieci szkieletowo - dystrybucyjnej, neutralnej technologicznie. Oznacza to, że będzie można do niej podłączyć niemal każdą technologię (telewizja cyfrowa, telefonia, monitoring), a współpracować z nią będzie mógł każdy chętny operator. Sieć umożliwi korzystanie z niej 93 procentom mieszkańców i 100 procentom instytucji i firm. Jak podkreślił koordynator spotkania sieć nie będzie podłączana bezpośrednio do domów. Zadaniem Urzędu Marszałkowskiego było wybudowanie sieci szkieletowo - dystrybucyjnej na poziomie gmin, stanowiącej fundament pod rozbudowę infrastruktury światłowodowej. UM nie będzie też siecią zarządzać, zostanie do tego wybrany zarządca - wyspecjalizowana firma telakomunikacyjna. "Oprerator ostatniej mili" wybuduje ostatnie elementy sieci i będzie dostarczał internet do domu. Nie będzie to też  internet bezpłatny, cena będzie zależała od umowy podpisanej z operatorem. Im więcej znajdzie się chętnych do korzystania z usług, tym lepsze będą warunki podłączenia internetu do domu.
W ramach części promocyjnej projektu odbywają się spotkania informacyjne w każdej z gmin, emitowane są audycje radiowe i telewizyjne, publikowane są artykuły w prasie, pojawiają się plakaty, bilbordy, ulotki, stworzone zostały: strona internetowa, konta na portalach społecznościowych.
W ramach części szkoleniowej odbędą się bezpłatne szkolenia dla 1912 mieszkańców Lubelszczyzny w wieku 45+. Aby się w danej gminie odbyły, należy stworzyć grupę 10 - 12 osób chętnych.
Na zakończenie prowadzący spotkanie, w ramach zachęty do korzystania z powstającej sieci szerokopasmowej, wskazał obszary życia codziennego, w których internet ułatwia życie.
Jest to szeroko pojęta dziedzina komunikacji międzyludzkiej, (wysyłanie e-maili, rozmowy przez komunikatory oraz bezpłatne rozmowy video), niewyczerpane źródło informacji (wyszukiwanych przez wyszukiwarki klasyczne, obrazem czy głosowe: prognozy pogody, rozkłady autobusów i pociągów, programy TV, oferty pracy, szkoleń, wiadomości z miasta, gminy, regionu, świata, możliwość odbycia wirtualnego spaceru, zwiedzania muzeów). Internet ułatwia życie przez możliwość podjęcia telepracy, robienia zakupów przez internet, daje możliwość tłumaczenia tekstów, słuchanie radia, oglądanie filmów.
Cykl bezpłatnych "szerokopasmowych" spotkań informacyjnych stanowi element kampanii promującej projekt "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - województwo lubelskie" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
Wiecej informacji o projekcie na stronie: http://szerokopasmowe.lubelskie.pl/