0129 listopada w Gimnazjum nr 2 odbyło się wspólne czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w ramach akcji „Narodowe Czytanie”. W wyjątkowej scenerii oddającej klimat ludowej izby z przełomu XIX i XX wieku, wybrzmiały najbardziej charakterystyczne fragmenty młodopolskiego dramatu. Organizatorkami przedsięwzięcia były polonistki: Elżbieta Żukiewicz i Agnieszka Grochowska.

Zgromadzona młodzież usłyszała dialogi Czepca i Dziennikarza, Radczyni i Kliminy, Zosi i Haneczki, Panny Młodej z Panem Młodym, Poety i Racheli, Poety z Panną Młodą, Pana Młodego z Radczynią. Na zakończenie przeczytano kwestie Jaśka i Chochoła. Poszczególne sceny przeplatała muzyka ludowa. Uczestnicy spotkania mogli również wysłuchać piosenek Marka Grechuty „Wesele” i Czesława Niemena „Miałeś chamie złoty róg”.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 czytali utwór Wyspiańskiego razem z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Panią Janiną Kiewel i Panem Dariuszem Gałanem, którzy perfekcyjnie wcielili się w rolę Racheli i Poety. Każdy z czytających dramat starał się jak najlepiej naśladować język i zachowanie bohatera. Lektorzy byli ubrani w piękne kostiumy oddające charakter poszczególnych postaci „Wesela”.

Po lekturze utworu jedna z uczennic przybliżyła sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego, podając kilka ciekawostek z jego bogatej biografii. Gimnazjaliści mogli poznać dzieło wybitnego dramaturga ważne dla historii i kultury polskiej, a także obejrzeli kilka reprodukcji malarskich jego autorstwa. Tę nietypową lekcję zakończyła improwizowana pogadanka na temat wrażeń uczestników wydarzenia, czytających „Wesele” Wyspiańskiego, jak i słuchających przygotowanych przez rówieśników i seniorów tekstów. Wymiana wrażeń odbyła się w bardzo przyjemnej, kameralnej atmosferze.

Na podstawie wyrażonych opinii można śmiało wysunąć wniosek, że takie inicjatywy są potrzebne, spotykają się z aprobatą i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodzieży.

W tegorocznej akcji „Narodowe Czytanie” aktywny udział wzięli uczniowie klasy 2A: Marysia Wójcik, Ola Jurkowska, Martyna Ostasiewicz, Adrian Karpiński, 2E: Robert Rotari i Patryk Musiatowicz, 3E: Jakub Mainusz i Dawid Mitroniuk.

Tekst: Elżbieta Żukiewicz i Agnieszka Grochowska

Fot. Gimnazjum nr 2