Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • HEADER - Nie usuwać!!!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Plakat NFZ o programie profilaktyki raka szyjki macicyRak szyjki macicy pozostaje jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Mimo że wcześnie wykryty jest wyleczalny aż w 99% przypadków, każdego roku z powodu zbyt późnej diagnozy umiera w naszym kraju około 1400 pacjentek. Za każdą z tych statystyk kryje się ludzkie życie, które można było uratować. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety po 25. roku życia regularnie korzystały z dostępnych badań profilaktycznych.

Panie, które kwalifikują się do programu, mają do wyboru dwie ścieżki diagnostyczne. Mogą zrobić klasyczną cytologię co 3 lata lub test HPV HR z genotypowaniem co 5 lat. To nowoczesne badanie, które wykrywa DNA lub RNA wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) o wysokim ryzyku onkogennym w wymazie z szyjki macicy. 

Co oferuje program?
1. Wynik badania ujemny - lekarz zaleci ponowne badanie profilaktyczne po upływie 3 lub 5 lat, w uzasadnionych przypadkach po upływie 12 miesięcy.
2. Wynik testu HPV HR dodatni - z tego samego materiału wykonana będzie cytologia płynna (LBC). Jeśli jej wynik będzie prawidłowy, lekarz zaleci ponowne badanie profilaktyczne po upływie 12 miesięcy.
3. Jeśli w wyniku badania zostaną stwierdzone zmiany o charakterze dysplastycznym lekarz ginekolog skieruje na dalszą diagnostykę, tj. badanie kolposkopowe lub badanie kolposkopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.
4. W przypadku rozpoznania raka szyjki macicy lub innego schorzenia lekarz skieruje na leczenie specjalistyczne lub dalszą diagnostykę.

Do wykonania badań nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zarejestrować się w poradni, przez IKP lub aplikację mojeIKP. Warto zrobić to jak najszybciej. Tylko wczesna diagnostyka pozwala na wykrycie zmian na początkowym etapie i podjęcie skutecznego leczenia.

Więcej informacji o programie raka szyjki macicy oraz wykaz miejsc w których można wykonać badanie można znaleźć na stronie internetowej Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018

Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑