Od siedmiu lat samorządy w Polsce podejmują starania o odzyskanie podatku VAT, od 2 lat proces ten przebiega dość intensywnie. Jednak Miasto Radzyń w poprzednich latach takich kroków nie podejmowało. Burmistrz Jerzy Rębak podpisał umowę z firmą Deloitte, która specjalizuje się w odzyskiwaniu podatku VAT dla samorządów.

- Nie chcemy lekceważyć takiej możliwości. To będzie oznaczało powrót do miejskiego budżetu sporych sum, choć w tej chwili trudno powiedzieć, o jakie kwoty może chodzić w przypadku Radzynia – tłumaczy swoją decyzję burmistrz. Miasto niczym nie ryzykuje, bo umowa określa, że wynagrodzenie będzie wynosiło 20% od odzyskanej sumy. - Przyjąłem taką propozycję, wzorując się na innych samorządach. Takie stawki obowiązują w Polsce – dodaje Jerzy Rębek.

Na pytanie, czy do odzyskania VAT-u potrzebni są zewnętrzni doradcy - nie mogliby tego zrobić urzędnicy miejscy, odpowiada: - Podatek VAT jest to ściśle specjalistyczna, skomplikowana dziedzina życia gospodarczego, przepisy są tu niejednoznaczne, każda sprawa jest indywidualna, nie da się powielać schematów. Potrzebni są wybitni, doświadczeni specjaliści.