DSC 0266Gimnazjum Nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim zorganizowało w niedzielę 15 listopada I Spacer Rodzinny „Zorientuj się na Polskę”. Osoby, które zdecydowały się na udział w grze ulicznej, wykazywały się znajomością historii naszego kraju, szczególnie wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości, a także wiedzą o Kresach i Orlętach Lwowskich - patronie szkoły.

Na starcie – pod pomnikiem Niepodległości – zameldowało się pięć zespołów. Każdy otrzymał mapkę oraz kartę uczestnictwa. Na trasie biegnącej ul. Ostrowiecką, Chomiczewskiego i ścieżką rowerową do Pałacu Potockich każdy zespół miał do rozwiązania pięć zadań: trzeba było odpowiedzieć na pytania dotyczące powstań narodowych i obrony Lwowa, przyporządkować wydarzenia do obrazów historycznych, zestawić podane daty z wydarzeniami ważnymi w historii Polski, rozpoznać na fotografiach postaci ważne w historii, literaturze i nauce polskiej, a związane ze Lwowem, wreszcie – przyporządkować znane cytaty do podanych nazwisk.

Po ukończeniu gry wszyscy zebrali się w sali koncertowej Pałacu Potockich na podsumowaniu imprezy. Nagrodą za zdobycie największej liczby punktów był Puchar Niepodległości, a rodzina, która otrzymała największą liczbę punktów z wiedzy o Lwowskich Orlętach i Kresach otrzymała Puchar Orląt.

W końcówce marszu nie zabrakło dramaturgii. Okazało się, że dwa zespoły zdobyły jednakową liczbę punktów (Robert Kamela i rodzina Państwa Popiołków), więc konieczna była dogrywka. Więcej szczęścia w losowaniu pytań miał Robert Kamela. Wspaniale walcząca rodzina Państwa Popiołków nie pozostała bez nagrody: znalazł się w niej najmłodszy uczestnik gry - Aleksander, który otrzymał książkę z wierszami Marii Konopnickiej – poetki pochowanej we Lwowie, patronki partnerskiej Szkoły Średniej Nr 24 we Lwowie. Puchar Niepodległości trafił do rodziny Państwa Opolskich. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w imprezie oraz zaproszenie na obchody Dnia patrona Gimnazjum Nr 1 w Radzyniu, które odbędą się 20 listopada.