dsc00514Jest z brązu, ma 50 cm wzrostu, waży 45 kg, na plecach niesie plecak i podpiera się kijkiem – tak wygląda miś Podróżnik, który jako pierwszy stanął na Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka. Inauguracja szlaku odbyła się w niedzielne popołudnie 14 kwietnia 2024 roku na Skwerze Podróżników, gdzie odsłonięto pierwszą figurę.

Pod znakiem niedźwiadka

– Wrocław ma krasnale, Lublin koziołki, a Radzyń będzie miał niedźwiadki. Jest to nawiązanie do herbu miasta, w którym znajduje się biały niedźwiedź na czerwonym tle. Figurki, jakie chcemy postawić na terenie całego miasta, utworzą szlak, który połączy wyjątkowe miejsca w Radzyniu, istotne pod względem historycznym, kulturalnym i turystycznym – mówił pomysłodawca szlaku Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury, zaznaczając, że celem powstania Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka jest podniesienie atrakcyjności turystycznej miejscowości.

Nieprzypadkowe miejsce

Figurkę odsłonili najmłodsi radzynianie w towarzystwie burmistrza miasta Jerzego Rębka oraz starosty radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego. Niedźwiadek otrzymał na imię Podróżnik. Ma 50 cm wysokości, jest wykonany z brązu i waży 45 kg. Posiada atrybuty podróżnika – plecak oraz kijek – i nieprzypadkowo stanął na skwerze, gdzie swoje tabliczki odsłonili najwięksi globtroterzy w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Jak podkreślił pomysłodawca szlaku, jest to idealne miejsce do rozpoczęcia wędrówki po Radzyniu.

Skwer Podróżników 21 maja 2015 roku uroczyście otworzył Aleksander Doba – pierwszy człowiek na świecie, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, wykorzystując do tego wyłącznie siłę własnych mięśni. – Odsłaniane na skwerze tabliczki nawiązują do herbu Radzynia Podlaskiego i mają kształt łapy niedźwiedzia. Znajdują się na nich imiona i nazwiska podróżników. W ten sposób zwierzak symbolicznie wędruje po skwerze – wyjaśnił R. Mazurek, dodając, że w ciągu dziewięciu lat niedźwiedzie łapy odcisnęli m.in.: wspomniany Aleksander Doba, Elżbieta Dzikowska (wspólną z Tony Halikiem), Nela Mała Reporterka, Arkady Paweł Fiedler (wspólną ze swoim dziadkiem Arkadym Fiedlerem i ojcem Arkadym Radosławem Fiedlerem), Marek Kamiński, Jacek Pałkiewicz, Tomek Michniewicz, Piotr Pustelnik, Marek Fiedler, Marek Niedźwiecki, Aleksandra i Karol Lewandowscy, Robert Makłowicz, Krzysztof Wielicki, Przemek Kossakowski i Miłka Raulin. Wszyscy odwiedzili miasto w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. To cykl organizowany od 2012 roku, który bardzo szybko stał się jednym z ważniejszych wydarzeń w mieście, wpisując się na stałe do kulturalnego kalendarza. – Każda jego edycja to gwarancja ciekawego tematu, barwnej opowieści oraz spotkania z nietuzinkową osobowością podróżnika. I, oczywiście, zdobycia szerokiej wiedzy o dalekich, egzotycznych lub tajemniczych miejscach, odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo – zapewnił R. Mazurek, prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik”, które jest organizatorem cyklu.

Potencjał na skalę Europy

– Skwer stał się już niewątpliwą atrakcją turystyczną Radzynia. Teraz dołączamy do innych miast, niektórych bardzo dużych, jak Poznań i Wrocław, gdzie podobne figurki i szlaki już istnieją – zauważył burmistrz Jerzy Rębek. – My także dysponujemy wielkim potencjałem, przede wszystkim ludźmi, ale również wyjątkowymi na skalę Polski, a nawet Europy zabytkami. Dlatego ta atrakcja, czyli Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka będzie czymś szczególnym i niezwykle sympatycznym. Dzisiejsza obecność najmłodszych mówi sama za siebie – podkreślił włodarz. Następnie zwrócił się do dzieci: – Jeśli ktoś złapie niedźwiadka za ucho, na pewno spełnią się jego najskrytsze marzenia o podróżach – zażartował. Podziękował jednocześnie R. Mazurkowi za inicjatywę. – To najbardziej pozytywny z pozytywnych ludzi kultury – dodał J. Rębek.
Starosta Szczepan Niebrzegowski przyznał, że od lat jego ulubionym zwierzęciem jest biały niedźwiedź. – Aż do dzisiaj nie rozumiałem, o co chodzi z tą sympatią. Teraz już wiem: w herbie powiatu radzyńskiego znajduje się niedźwiedź na dwóch łapach, w herbie miasta – na czterech. Zatem to przeznaczenie – podsumował w humorystycznym tonie. – Gratuluję inicjatywy i jednocześnie dziękuję za starania, jakie władze miasta podejmują w kwestii promocji Radzynia – dodał starosta radzyński.

Chcemy, by to mieszkańcy nadawali imiona

Docelowo w mieście pojawi się kilkanaście figurek. Kolejny niedźwiadek prawdopodobnie stanie jeszcze przed wakacjami przy pomniku Karola Lipińskiego, patrona Państwowej Szkoły Muzycznej w Radzyniu Podlaskim. Jego atrybutem będą skrzypce. – Chcemy, aby to mieszkańcy, zwłaszcza ci najmłodsi, proponowali, miejsca i imiona dla niedźwiadków. Indywidualny charakter każdej z figurek zapewni atrakcyjność oraz nawiązanie do faktów związanych z danym miejscem. Ponadto pragniemy wokół rzeźb integrować życie społeczne, kulturalne i turystyczne naszego miasta – zaznaczył R. Mazurek, pomysłodawca utworzenia szlaku.

A już 5 maja, o 13.00, na Skwerze Podróżników pojawi się kolejna tabliczka. Tym razem odsłoni ją Beata Pawlikowska, a następnie w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury przybliży nam swój świat – „Świat według Blondynki”.

Jolanta Krasnowska-Dyńka
19-04-2024

DSC00409
DSC00411
DSC00412
DSC00457
DSC00462
DSC00468
DSC00480
DSC00483
DSC00485
DSC00491
DSC00507
DSC00509
DSC00514
DSC00524
DSC00525
DSC00543
DSC00571
DSC00577
DSC00597
DSC00618
DSC00679