chromikWręczenie Jerzemu Chromikowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radzyń Podlaski odbyło się 31. marca w Radzyńskim Ośrodku Kultury podczas obchodów 555. rocznicy uzyskania przez Radzyń praw miejskich. 

Burmistrz Jerzy Rębek podkreślił, że historię miasta tworzą ludzie, którzy tu mieszkają, których dorobek warto docenić, dowartościować i nagłośnić. Jednym z nich jest Jerzy Chromik, który został uhonorowany przez Radę Miasta tytułem Honorowego Obywatela Miasta Radzyń Podlaski za promocję Radzynia na niwie dziennikarskiej oraz za obronę na forum ogólnopolskim takich wartości jak prawda i uczciwość w sporcie.
Włodarz miasta odczytał uchwałę Rady Miasta, którą radni przyjęli jednogłośnie 21 lutego, a następnie wraz z przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim wręczyli Jerzemu Chromikowi Tytuł i pamiątkowy grawerton.
- Dziękuję Radzie Miasta, że uchwała była jednomyślna. Jest to dla mnie ważne, ponieważ chcę czuć się obywatelem całego miasta – powiedział Jerzy Chromik i zwrócił się do obecnej na sali młodzieży: - Jeśli was los rzuci do Warszawy, Wrocławia, Paryża, Nowego Jorku czy Londynu, nie udawajcie, że jesteście stamtąd. Pamiętajcie o rodzinnym mieście i zawsze do niego wracajcie.
Następnie zaprosił słuchaczy w sentymentalną i pełną ciepłego humoru podróż do lat dzieciństwa. - Moje związki z miastem definiują dwie piosenki: „Wierzcie mi, ja kocham moje miasto” zespołu No To Co oraz „Chłopcy z mojej ulicy”, którą wykonywali Jan Pietrzak i Piotr Fronczewski – zaznaczył na wstępie Jerzy Chromik. Wspominał grę w piłkę nożną na ulicy Ostrowieckiej (fragment od obecnego Starostwa do ul. Bohaterów), którędy wówczas przejeżdżał jeden samochód dziennie, a także drogę do Szkoły Podstawowej nr 1, wiodącą przez ulicę Kaleń, i dyrektora Stanisława Jarmuła, który witał uczniów w wejściu do szkoły, a jemu dawał 5 zł na fryzjera. Zimową atrakcją były zjazdy na sankach spod Żelaznej Bramy, co sprytniejszym udawało się zjeżdżać aż na dno stawu. Wspominając małe ZOO, jakie mieściło się w parku, wyraził nadzieję, że podobne znajdzie się w odnowionym parku.
- Ja kocham swoje miasto, ja kocham Radzyń – spuentował swą wypowiedź Jerzy Chromik.

P1010037
P1010052
P1010053
P1010055
P1010058
P1010065
P1010069
uzasadnienie_chromik