dsc 0359Symbolicznym przecięciem wstęgi rozpoczęła się uroczystość nowego otwarcia Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu. Na uroczystość wybrano dzień 11. maja w przypadającym w tym czasie Tygodniu Bibliotek. Obiekt został zmodernizowany, wyremontowany, uzyskał nowe wyposażenie dzięki projektowi „Biblioteka sercem osiedla” złożonym przez społeczność MBP do Budżetu Obywatelskiego.

W uroczystości wzięli udział Burmistrz Jerzy Rębek, wicestarosta Michał Zając, byli i obecni pracownicy Biblioteki oraz bibliotekarze z powiatu radzyńskiego, przedstawiciele pracowników Urzędu Miasta aktywnie uczestniczący w realizacji projektu, a także przedstawiciele czytelników.

Po powitaniu gości i przecięciu wstęgi uczestnicy uroczystości mieli okazję podziwiać odnowione wnętrze.
- Budynek powstał w czasie budowy osiedla Zabielska, wcześniej pełnił funkcję baraku dla pracowników, potem mieściło się w nim przedszkole. Od dawna istniała potrzeba zmodernizowania wnętrza, by było ono dostosowane do współczesnych potrzeb biblioteki – wyjaśniała dyrektor MBP Grażyna Kratiuk. Obecnie biblioteka ma przestronne sale, z lepszym dostępem do zasobów bibliotecznych oraz z dogodnymi przestrzeniami na spotkania w licznym gronie. Jasna kolorystyka ścian i półek buduje pogodny nastrój.

- Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się w centrum największego osiedla w Radzyniu, jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców, nie tylko korzystających ze zbiorów bibliotecznych. Z tego względu pełni funkcję osiedlowego domu kultury – mówiła Grażyna Kratiuk. Dyrektor Biblioteki wspominała proces powstawania projektu „Biblioteka sercem osiedla”, pozyskiwania funduszy i fizycznej realizacji.
-  Po konsultacjach ze środowiskiem czytelników postanowiliśmy wspólnie złożyć wnioski i w dwóch kolejnych latach dwa projekty pod wspólnym hasłem „Biblioteka sercem osiedla” zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców. Był to efekt wielkiego zaangażowania, kampanii w mediach i na portalach społecznościowych, a także inicjatyw innego typu, takich jak słodki piknik - wyjaśniała Dyrektor MBP. Pierwszy wniosek dotyczył remontu i modernizacji pomieszczeń bibliotecznych, a drugi - wyposażenia w meble i sprzęt. Projekt miał być realizowany w 2020 r., ale ze względu na sytuację spowodowaną pandemią, termin został przesunięty. Pod koniec roku 2021 odbyły się przetargi, w tym roku - realizacja. W modernizacji i remoncie uczestniczyli pracownicy Urzędu Miasta. Potem społeczność Biblioteki zaangażowała się w urządzanie wnętrza: mierzenie i projektowanie mebli, dwukrotne przemieszczanie zbiorów, prace fizyczne. Jesteśmy z siebie dumni – podkreśliła Grażyna Kratiuk.
Dyrektor MBP nie ukrywała satysfakcji i wzruszenia, podkreślała, że wspólna realizacja projektu zaangażowała i skonsolidowała środowisko mieszkańców-czytelników, bibliotekarzy i pracowników Urzędu Miasta: - Społeczność bardziej przybliżyła się do biblioteki, która rzeczywiście stała się sercem osiedla. Dziękuję wszystkim, za to, co się zadziało.Marzyliśmy o poprawie warunków, dla naszych czytelników, Państwo nam to ułatwiliście.

- Przed remontem i modernizacją to miejsce wyglądało inaczej, ale duch był podobny – zaznaczył burmistrz Jerzy Rębek. - W kontekście tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą – brutalnej agresji Rosji na niewinnych ludzi - szczególnie widać, jak bardzo potrzeba nam wrażliwości i piękna, które niesie wysoka kultura. Nie do przecenienia jest taka instytucja, której misją jest przekazywanie kultury, wartości, które nas łączą. Obecnie zdajemy egzamin z człowieczeństwa. Jesteśmy dumnym narodem, owocują wartości, które nam przekazali poprzednicy, głównie za pośrednictwem kultury. Dziękuję, gratuluję, życzę, żeby Państwa praca była doceniana i dowartościowana.

Dyrektor Grażyna Kratiuk dodała, że Biblioteka nie tylko zajmuje się propagowaniem kultury, ale też mocno się zaangażowała w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Wicestarosta Michał Zając w imieniu Starosty i całego Zarządu Powiatu złożył pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza, wyraził satysfakcję z dobrej współpracy z powiatem. - Cieszymy się, że możemy być częścią tej biblioteki, współpracujemy harmonijnie.
Dyrektor Grażyna Kratiuk potwierdziła, że obecnie współpraca Miejskiej Biblioteki Publicznej, która pełni również funkcję biblioteki powiatowej, układa się w Powiatem wspaniale. - Ze strony Zarządu Powiatu widać wielką otwartość, życzliwość i odpowiedzialność - podkreśliła.

Na zakończenie tej części uroczystości swój wzruszający wiersz zatytułowany „Otwarta Biblioteka” odczytała Mirosława Ziobro – czytelniczka i członkini Dyskusyjnego Klubu Książki.

Uroczystość odbyła się w ramach VII Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego. W drugiej części spotkania wykład na temat " Biblioteka jako centrum i przestrzeń lokalnego życia  kulturalnego" wygłosiła Monika Gościk z Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

DSC_0248
DSC_0249
DSC_0250
DSC_0252
DSC_0255
DSC_0256
DSC_0262
DSC_0263
DSC_0265
DSC_0269
DSC_0270
DSC_0273
DSC_0279
DSC_0281
DSC_0284
DSC_0289
DSC_0294
DSC_0302
DSC_0303
DSC_0306
DSC_0309
DSC_0313
DSC_0319
DSC_0321
DSC_0324
DSC_0327
DSC_0330
DSC_0331
DSC_0339
DSC_0340
DSC_0346
DSC_0348
DSC_0349
DSC_0356
DSC_0358
DSC_0359