plakat128 lutego w Radzyniu Podlaskim i Powiecie Radzyńskim rozpoczną się obchody Dni Żołnierzy Wyklętych 2022. Zainauguruje je wystawa pt. „Warszawska 5a oczami dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Radzyniu”, której uroczyste otwarcie odbędzie się o godzinie 11.30 na parterze Urzędu Miasta. Pół godziny później, na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu, będzie można obejrzeć ekspozycję przedstawiającą inskrypcje znajdujące się w dawnym areszcie Gestapo i UB w Radzyniu pt. „BÓG JEST WSZENDZIE”.

Główne uroczystości zaplanowano na 1 marca. O godzinie 8.30, w I Liceum Ogólnokształcącym rozpocznie się finał Powiatowego Konkursu Historycznego „Armia Krajowa w walce o niepodległość”. Od godzinie 9.00 na pl. Wolności ustawiony zostanie „Namiot Wyklętych” z biograficzną wystawą poświęconą Łukaszowi Cieplińskiemu. Następnie w sali widowiskowo-kinowej ROK (ul. Jana Pawła II 4) wyświetlony zostanie film pt. „Historia Roja”. Początek o godzinie 9.45.

Po projekcji odbędzie się oficjalne przekazanie Radzyńskiemu Ośrodkowi Kultury budynku dawnego aresztu Gestapo i PUBP w Radzyniu Podlaskim oraz powołanie Izby Pamięci „Warszawska 5a”. Dzień zakończy Msza św. za Ojczyznę odprawiona o godzinie 18.00 w kościele Świętej Trójcy. Po nabożeństwie odbędzie się apel poległych i zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wykletych.

Obchody zakończy Akcja Honorowego Krwiodawstwa (3 marca, w godz. 8.30-12.00 na pl. Wolności) oraz Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym Tropem” (6 marca, w godz. 10.00-13.00 w parku miejskim).

Dni Żołnierzy Wyklętych 2022 w Radzyniu Podlaskim i Powiecie Radzyńskim odbywają się pod patronatem Burmistrza Radzynia Jerzego Rębka, Wójta Gminy Borki Radosława Sałaty oraz Starosty Radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego. Organizatorami poszczególnych przedsięwzięć są: Radzyński Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Patronat medialny nad obchodami sprawuje portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz Informator Powiatowy.