img 9471Dziś, 11 listopada 2018 r. przeżywmy szczególny czas świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Jest to czas wielkiej radości i dumy. W tym jubileuszowym roku często wracamy myślami do tych dni, kiedy Polacy walczyli o wolność Ojczyzny, bronili jej granic i pracowali dla odbudowy własnego suwerennego państwa; wspominamy najważniejsze wydarzenia i postaci tamtych czasów, czcimy zasługi Ojców Niepodległości i niezliczonych bohaterów.

Warto na te wysiłki naszego narodu popatrzeć przez pryzmat dziejów naszego miasta. W tym roku również Radzyń obchodzi swój ważny jubileusz - 550-lecie uzyskania praw miejskich. Jesteśmy dumni z Radzynia, nasze miasto i związani z nim ludzie odegrali wielką rolę w budowaniu i podtrzymywaniu tożsamości i dumy narodowej, w walce o wolność i budowie wolnej Ojczyzny. Nie tylko w skali lokalnej - co jest bardzo istotne - ale działali również na szerszej arenie. Ich aktywność polityczna, społeczna, oświatowa, kulturalna, artystyczna miały wybitne znaczenie dla całej Rzeczypospolitej. Tworzą oni długi szereg wybitnych osobistości. Trudno tu wymienić wszystkich, ale przytoczmy kilka chociaż przykładów.

Stanisław Antoni Szczuka nazwany został przez wybitnego znawcę dziejów Rzeczypospolitej najlepszym i najmądrzejszym człowiekiem epoki. Warto podkreślić zasługi urodzonego w Radzyniu Ignacego Potockiego i jego brata Stanisława Kostki Potockiego (właściciela pałacu w latach 70. XVIII wieku), którzy byli nie tylko współtwórcami Konstytucji 3 maja, ale także filarami reformy oświaty, przeprowadzonej w drugiej połowie XVIII i na progu XIX wieku. Nie sposób nie wspomnieć o urodzonym w Radzyniu wybitnym wirtuozie Karolu Lipińskim, który na najważniejszych scenach Europy przypominał swą genialną twórczością i wirtuozerią o istnieniu Polski, choć jej nazwa została wykreślona z mapy Europy.

Zasługi mieszkańców Radzynia dla Polski można jeszcze długo wymieniać. Nie można zapomnieć o wybitnych intelektualistach, naukowcach, artystach, kapłanach, nauczycielach, żołnierzach, członkach konspiracji niepodległościowej i antykomunistycznej. Im wszystkim należy się w tym roku i w tym dniu pamięć i oddanie czci. Powiedzmy im: Dziękujemy! Nie zapomnimy! Dziedzictwo przez was wypracowane podejmiemy i przekażemy kolejnym pokoleniom.

Nasz kraj po 123 latach niewoli powrócił na mapę Europy. Spełniło się marzenie kilku pokoleń Polaków, wydała owoc walka o wolną Polskę podejmowana na krwawych polach bitew, kolejnych powstań i I wojny światowej, a także na dyplomatycznych salonach, w szkołach, kościołach, domach rodzinnych.

Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni. Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując do działania oraz dumy, że jesteśmy Polakami i mamy bogate dziedzictwo narodowe. Niech uczucia patriotyczne będą w nas tak żywe, jak w dniu 11 listopada 1918 r.

W tym szczególnym dniu rodzi się również refleksja, czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia, czy umiemy się z niej cieszyć, czy należycie ją pielęgnujemy...

Dziś żyjemy w wolnej Polsce, każdy z nas może swobodnie wyrażać woje poglądy, mamy możliwość decydować o sobie, o tym, gdzie i jak ma żyć. Wiemy, że nikomu nie wolno nic narzucać. Ale warto docierać do świadomości ludzi w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu, prawidłowym funkcjonowaniem państwa a także naszych małych ojczyzn. Niezależnie od różnic politycznych, które są sprawą normalną, powinniśmy się umieć porozumieć. Nie wolno nam zapomnieć o ciągłych zagrożeniach- tych zewnętrznych i powstających wewnątrz naszego państwa. Nie pozwólmy na podział naszego narodu w kwestiach najistotniejszych dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny.

Wielkie znaczenie dla naszej przyszłości ma wychowanie dzieci i młodzieży w duchu świętej wiary i patriotyzmu. Dlatego w tym miejscu wyrażam wielką wdzięczność rodzicom, księżom, i wszystkim wychowawcom, którzy swą postawą i wiedzą przekazują najmłodszym pokoleniom miłość do naszej ojczyzny i dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Jeśli w sercach naszych będzie miłość do Ojczyzny, nic nam nie zagrozi! Radośnie manifestujmy swój patriotyzm, nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski! Wierzenie, że dzięki temu będziemy państwem silnym, takim, z którym będą się liczyć inne narody. Składając dziś hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy,że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.

W tym szczególnym dniu serdecznie dziękuję Państwu – mieszkańcom Radzynia i ziemi radzyńskiej za liczny udział w niedawnych wyborach samorządowych. To wyraz naszej miłości do Ojczyzny, odpowiedzialności za jej losy, za nasze wspólne dobro, a także wyraz naszej wolności. Dziękuję za okazane mi zaufanie, szczególnie tym, którzy opowiedzieli się za taką wizją rozwoju Radzynia, w którym budując dostatnią i spokojną przyszłość będziemy pamiętali o swoim dziedzictwie historycznym. Mam nadzieję że w ciągu najbliższych kilku lat zrealizujemy rozpoczęte w mijającej kadencji projekty, uczynimy Radzyń jeszcze bardziej przyjaznym mieszkańcom i atrakcyjnym dla turystów.

Na zakończenie przypomnę słowa św. Jana Pawła II: „ Wolności nie zdobywa się na zawsze, Polska w całej tej tysiącletniej historii musiała doświadczyć tyle upodleń i upokorzeń. Musiała – abyśmy dziś byli mądrzejsi o doświadczenia tego tragicznego w skutkach narodu bilansu.”

O wolność Polski w minionym 100-leciu przyszło przecież nie raz Polakom walczyć – podczas II wojny światowej, w czasach komunistycznego zniewolenia. O uczciwość i prawdę trzeba było upominać się także w ostatnich trzech dekadach.

Oby to dziedzictwo Polski, a także naszego miasta, ośmielało Państwa do wytrwałości i ofiarności, umacniało w niestrudzonych wysiłkach, podejmowanych co dzień na nowo, by budować naszą wspólną przyszłość w oparciu o chwalebną przeszłość, by każdego dnia troszczyć się o wolność i zdobywać ją na nowo – swoją pracą dnia codziennego, ofiarnością wobec innych, budowaniem przyszłości na zdrowych fundamentach nieprzemijających wartości, które nasi przodkowie zamknęli w haśle: Bóg – Honor - Ojczyzna.