przysiega LBOT15 lipca br., w niedzielę w Radzyniu Podlaskim odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To pierwsze tej rangi wydarzenie wojskowe w historii miasta.

Już w najbliższą niedzielę ponad 70 żołnierzy - ochotników Obrony Terytorialnej, złoży uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK. Ceremonia rozpocznie się o godz. 10.30 na placu Wolności w Radzyniu Podlaskim. Na uroczystość przybędzie kilkuset żołnierzy OT, przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, władz państwowych, samorządu lokalnego, środowisk kombatanckich oraz rodziny żołnierzy.

Przysięga zakończy się defiladą pododdziałów 2 LBOT o godz. 11.30.

Po uroczystości Terytorialsi zaprezentują swój sprzęt i pojazdy, jakie są na wyposażeniu lubelskiej brygady. Będzie okazja, aby porozmawiać z żołnierzami o misji Wojsk Obrony Terytorialnej, dowiedzieć się, jak zostać Terytorialsem, a także skosztować wojskowej grochówki. Stoisko ze sprzętem zaprezentuje również Nadwiślańskie Towarzystwo Strzeleckie.

W sobotę, 14 lipca br. o godz. 18.00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Dokutowskiej 17 w Białej Podlaskiej zostanie odprawiona Msza Święta w intencji żołnierzy.
Nowo zaprzysiężeni Terytorialsi zasilą szeregi pięciu batalionów lekkiej piechoty wchodzących w skład 2 LBOT. Obrona Terytorialna w naszym województwie liczy już ponad 2600 żołnierzy i wciąż rośnie w siłę. Mottem żołnierzy OT są słowa „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Oddają one cele i zadania, dla których została powołana nowa formacja. To właśnie stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością są siła i atutem żołnierzy OT.

Warto dodać, że to nie jedyna przysięga tego dnia w naszym województwie. 15 lipca br. słowa roty wojskowej wypowiedzą również żołnierze OT w Dęblinie.

Jednocześnie informujemy, że w związku z uroczystością, w dniu 15 lipca br. w godz. 8.00-13.00 zostanie zamknięty ruch pojazdów na fragmencie ul. Jana Pawła II od kościoła Trójcy Świętej do ul. Armii Krajowej, ul. Warszawskiej (od Starostwa Powiatowego do kościoła Trójcy Św.) i ul. Ostrowieckiej. Ponadto od dnia 14 lipca od godz. 18.00 do dnia 15 lipca do godz. 13.00 zostanie zamknięty ruch pojazdów i parkingi przy ul. Rynek (dawny Dworzec PKS), parking przy kościele Trójcy Świętej zarówno na ul. Warszawskiej jak i przy ul. Jana Pawła II (przy Pałacu Potockich).


Misja i zadania WOT
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona
i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać
i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

WOT w województwie lubelskim
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2600 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy OT oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY
2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ