rynek rewitalizacjaWojewoda Lubelski utrzymał w mocy decyzję Starosty Radzyńskiego w sprawie pozwolenia na przebudowę ul. Rynek. W związku z tym Miasto Radzyń Podlaski 29 listopada złożyło w Urzędzie Marszałkowskim wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację miasta. - Możemy śmiało patrzeć w przyszłość i oczekiwać dotacji na rewitalizację Miasta – mówi burmistrz Jerzy Rębek.

Przypomnijmy, że od początku roku 2017 był przygotowywany "Miejski Program Rewitalizacji Miasta Radzyń Podlaski na lata 2016-2023", na realizację którego miasto może uzyskać ok. 10 mln zł z RPO. W ramach przygotowywanego projektu znalazła się ostatecznie rewitalizacja korpusu głównego Pałacu Potockich oraz ul. Rynek. Projekt rewitalizacji korpusu głównego został przygotowany przez zespół naukowców z Politechniki Lubelskiej we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Ul. Rynek - obecnie znajdująca się w opłakanym stanie – ma się stać według planów wizytówką miasta – z nową nawierzchnią, małą architekturą, fontanną, w palnach jest przebudowa infrastruktury (instalacji wodnej, kanalizacyjnej, burzowej).

Po wykonaniu projektu budowlanego Miasto uzyskało zgodę Starosty Radzyńskiego na przebudowę. Mieszkańcy ul. Rynek odwołali się od decyzji. Chodziło głównie o to, że zgodnie z projektem Rynek przestanie pełnić rolę parkingu, choć zostanie tam zachowany ruch samochodów.

Wojewoda Lubelski utrzymał w mocy decyzję Starosty Radzyńskiego. - To jest nasz wspólny sukces. Zrozumienie ze strony Pana Starosty, ale również akceptacja przez służby nadzoru prawnego Wojewody Lubelskiego są dla mnie satysfakcjonujące – komentuje burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. Tak więc wszystkie dotychczasowe działania, które miały przerwać czy zniweczyć dotychczasowe wysiłki związane z opracowaniem dobrego projektu rewitalizacji części miasta już nie istnieją. Możemy śmiało patrzeć w przyszłość i oczekiwać dotacji na rewitalizacje Miasta.

Włodarz Miasta dodaje, że jest usatysfakcjonowany tym, że ruszyła cała procedura. - W związku z tym, że nasz program pomocowy został bardzo dobrze oceniony przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego, mamy śmiałość twierdzić, że wszystko zakończy się sukcesem. Możemy śmiało oczekiwać na rozstrzygnięcia dotyczące przyznania nam tych środków pomocowych – podsumowuje włodarz Miasta.