0610 listopada br. na zaproszenie Komendy I Szczepu Harcerskiego „Infinity” im. hm. M. Stagrowskiego do Radzynia przyjechali członkowie 19. Drużyny Harcerskiej „Buki” im. A. Kamińskiego z Nowego Tomyśla, który jest naszym miastem partnerskim.

Pierwszego dnia goście zwiedzili perełki Lubelszczyzny, czyli Pałac Zamoyskich w Kozłówce oraz Zamek i stare miasto w Lublinie. Wiele zabawy i radości sprawiła uczestnikom wycieczki wizyta w parku trampolin. O godzinie 21.00 harcerzy nie mogło zabraknąć na zorganizowanym w naszym mieście pod patronatem Wojewody Lubelskiego wydarzeniu pod hasłem „Ognie Niepodległości”. Późnym wieczorem harcerze zebrali się jeszcze aby przygotować kotyliony, które rozdali uczestnikom marszu w Dzień Niepodległości.

Następnego dnia wszyscy wspólnie świętowali 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicząc w uroczystościach miejskich. Był to również dzień, kiedy nasi goście poznali Radzyń Podlaski. Nie mogło się to odbyć inaczej niż w formie gry terenowej. Wieczorem w harcówce odbyła się zbiórka pod hasłem „RUN! - Radość, Uśmiech, Niepodległość”.

Na czas pobytu w Radzyniu Podlaskim goście z Nowego Tomyśla zamieszkali w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. Codzienne wieczorne zajęcia integracyjne sprawiły, że w ten listopadowy weekend szkoła tętniła radością, śpiewem, zabawą i wszechobecnym duchem przyjaźni i życzliwości harcerskiej.

Wspólna wycieczka do Kozłówki i Lublina została zorganizowana w ramach projektu turystycznego „Wędruj z nami lasami, polami...” realizowanego we współpracy z Miastem Radzyń Podlaski.

Anna Zabielska