IMG 331421 listopada odbyły się warsztaty dziennikarskie "Nowe widnokręgi – zrozumieć media" w Radzyńskim Ośrodku Kultury. Ich uczestnikami byli uczniowie z I LO, Gimnazjum im. Orląt Lwowskich, Gimnazjum nr 2, Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II z Białki (w spotkaniu uczestniczyli też uczniowie klas gimnazjalnych) i ZSP im. Jana Pawła II.

Zajęcia przeprowadzili wykładowcy i szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z Radia Maryja i TV TRWAM. Spotkanie zostało rozpoczęte od wykładu JĘZYK OBRAZU – PODSTAWY PRZEKAZU TELEWIZYJNEGO. Uczestnicy mogli się dowiedzieć jak wygląda przygotowanie i przebieg programów telewizyjnych od strony technicznej.

Podczas I części prowadzący uświadamiał obecne osoby jak ważna jest rola kamery, ton głosu, dźwięk i obraz. W czasie przerwy uczestnicy mogli zwiedzić wóz transmisyjny i spróbować swoich sił w pracy z kamerą. Dalsza część zajęć dotyczyła kwestii oświetlenia, charakteryzacji i montażu.

Po zakończonych warsztatach dotyczących telewizji odbył się kolejny wykład – ŚWIAT DŹWIĘKU – MOWA, ŚPIEW, MUZYKA. Uczniowie poznali historię ewolucji nagrywania dźwięku, sposoby jego manipulacji oraz jego znaczenie w różnego rodzaju produkcjach. Na zakończenie zgromadzone osoby mogły uczestniczyć w prezentacji SŁOWO W DRUKU – PODSTAWY DZIENNIKARSTWA PRASOWEGO. Te zajęcia miały na celu pokazać różnicę między informacją a opinią oraz perswazją a manipulacją.

Zorganizowane warsztaty zaciekawiły wszystkich uczestników. Chętnie się angażowali i korzystali z udostępnionych dóbr. Uczniowie mogli dowiedzieć się wiele na temat mediów. Podobała im się forma przeprowadzanych zajęć. Jeden z uczestników mówi: "Tego typu spotkania pomagają rozwijać pasje. Pokazują jak media działają od kuchni – to inaczej przedstawiona rzeczywistość". Każdy znalazł tutaj temat, który przykuł jego uwagę. Uczennica klasy II liceum szczególnie zainteresowały sklejki montażowe. "Nie sądziłam, że manipulacja dźwiękiem i obrazem jest tak efektowna" opowiada. Młodzież czynnie uczestniczyła w zajęciach, co pozwalało jej na lepsze zrozumienie różnego aspektu mediów. Warsztaty przeprowadzone w Radzyniu Podlaskim zdecydowanie były dużym sukcesem.

Joanna Głodek – I LO w Radzyniu Podlaskim
Maja Niewęgłowska – I LO w Radzyniu Podlaskim

Poniżej oprócz zdjęć również materiały audio i video zrealizowane przez uczestników warsztatów.