P1010398Najmłodsza organizacja seniorska "Radzyńskie Wrzosy" po raz drugi zorganizowała Dzień Seniora. Spotkanie odbyło się w sobotę 14 października. Stało się one okazją do integracji seniorów, ale także do zaprezentowania ich wielorakich talentów artystycznych i organizacyjnych, a także – do wspanialej zabawy.

Wśród gości znaleźli się m.in. burmistrz Jerzy Rębek, przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, wicestarosta Jan Gil, prezes LGD "Zapiecek" Katarzyna Krupska-Grudzień i członkowie Klubu AA "Podaj Dłoń".

Zgromadzonych na obszernej sali konferencyjnej Pałacu Potockich, powitała Teresa Szczepaniuk, która podkreśliła, że spotkanie jest otwarte, skierowane do wszystkich chętnych – podobnie jak działalność Stowarzyszenia opartego wyłącznie o pracę społeczną. - Jesteśmy jedyną grupą seniorów w Radzyniu, która pracuje społecznie, nikt nie zarabia na uczestnikach imprez. Oddajemy serce drugiemu człowiekowi – to jest motto i cel naszej pracy.

Referat przedstawiający Stowarzyszenie i jego dotychczasową działalność zaprezentowała wiceprezes Anna Zawada. Stowarzyszenie "Radzyńskie Wrzosy" powstało w maju 2016 r. i zgodnie ze Statutem prowadzi działalność kulturalną-oświatową, socjalną, rekreacyjną, turystyczną i integracyjną. Organizuje czynny wypoczynek, imprezy kulturalno-oświatowe, tworzy warunki do rozwijania zainteresowań, integracji środowiska seniorów i międzypokoleniowej, współpracuje z innymi organizacjami senioralnymi, troszczy się o warunki bytowe i zdrowotne ludzi starszych, organizuje pomoc chorym i samotnym.

W minionym roku członkowie "Radzyńskich Wrzosów" wybrali się na wycieczki do Łańcuta oraz do podlaskich sanktuariów, w listopadzie pojadą do Teatru Muzycznego w Lublinie, dwukrotnie spotkali się przy ognisku, jedno spotkanie poświęcone było poezji. Stowarzyszenie promuje miasto i powiat. W sprawozdaniu znalazły się podziękowania dla władz Miasta Radzyń Podlaski za stałe wspieranie działalności "Radzyńskich Wrzosów" oraz zaproszenie dla wszystkich, którzy chcą dołączyć do Stowarzyszenia.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście.

- Przebywanie tu razem z Państwem jest czymś wyjątkowym. Chciałbym podziękować za to całe wielkie dobro, które jest Państwa dziełem – od działalności artystycznej po działalność społeczną, gdy wyciągacie pomocną dłoń do osób osamotnionych, zagubionych. Bóg zapłać za to dobro - mówił burmistrz Jerzy Rębek. Włodarz miasta podkreślił, że sprawy seniorów są dla władz ważną kwestią, o czym świadczy powołanie Senioralnego Zespołu Inicjatywno-Doradczego. Zapowiedział, że po rewitalizacji Pałacu Potockich, o co obecnie Miasto zabiega, znajdą tam siedziby instytucje kultury i stowarzyszenia.- Zamierzamy dołożyć wszelkich starań, byście mogli nadal prowadzić tę piękną działalność w godnych warunkach – zapewniał burmistrz Radzynia.

O wsparciu działalności "Radzyńskich Wrzosów" przez samorząd zapewniał także przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski. - Chylę przed wami czoła, że potraficie być jedni dla drugich, że dostrzegacie osoby, które pozostają same, docieracie do nich – mówił A. Adamski, który również złożył życzenia seniorom – szczególnie emerytowanym nauczycielom, jako ze spotkanie przypadało w Dniu Edukacji Narodowej.

Słowa podziękowania za zaproszenie i współpracę złożył Jurek Alkoholik z grupy AA "Podaj Dłoń" oraz wicestarosta Jan Gil, który odczytał list gratulacyjny oraz zapewnił, że będzie wspierał seniorów z własnej kieszeni.

- Za tę deklarację dziękowała Teresa Szczepaniuk, gdyż Starostwo odmówiło wsparcia Stowarzyszenia "Radzyńskie Wrzosy", ponieważ – jak uzasadniało - nie dysponuje funduszami dla seniorów.

- Jestem tu, by z głębokim szacunkiem pochylić się przed państwem – mówiła Katarzyna Krupska-Grudzień – prezes Lokalnej Grupy Działania "Zapiecek" i złożyła seniorom życzenia: - Żeby państwa odpoczynek po latach pracy był pełen satysfakcji, z możliwością realizacji marzeń, na które może całe życe nie było czasu.

Na spotkanie przygotowanych zostało wiele atrakcji. Okazję do poznania wielorakich talentów radzyńskich seniorów dały występy Zespołu Wokalnego "Wrzos", a także zaproszonych gości - "Jutrzenki" z Rogoźnicy oraz wystawa rękodzieła, na której można było podziwiać: rzeźbę ludową, wyroby szydełkowe, hafty, malowane szkło, piękne bukiety kwiatów wykonanych z bibuły, krepiny, płatków kosmetycznych. Spotkanie zakończyła zakończyła zabawa taneczna. Całości spotkania towarzyszyła przemiła atmosferę.

Siedziba Stowarzyszenia „Radzyńskie Wrzosy” znajduje się w Pałacu Potockich na I piętrze (wejście przy pomniku Karola Lipińskiego). Spotkania odbywają się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki w godz. 10:00 – 12:00, we czwartki w godz. 16:00 – 18:00 oraz w niedziele w godz. 16:00 – 20:00.

Obecnie do stowarzyszenia należy już ok. 90 osób. W skład zarządu wchodzą: Teresa Szczepaniuk (prezes), Danuta Milaniuk (wiceprezes), Anna Zawada (wiceprezes), Hanna Guz (sekretarz), Anna Mateusiak (skarbnik) oraz Krystyna Koczkodaj i Wiesław Maleszyk (członkowie).