P1010103W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i 2. rocznicę zawierzenia Radzynia Jezusowi w kościele pw. Świętej Trójcy została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, miasta i ofiar stanu wojennego. Został również ponowiony Akt Zawierzenia Radzynia Jezusowi.

W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i 2. rocznicę zawierzenia Radzynia Jezusowi w kościele pw. Świętej Trójcy została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, miasta i ofiar stanu wojennego. Został również ponowiony Akt Zawierzenia Radzynia Jezusowi.

Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Andrzej Kieliszek, ks. Henryk Och oraz rekolekcjonista – o. Mirosław Niewęgłowski CMF. W uroczystości uczestniczyli m.in.: burmistrz Jerzy Rębek, przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, wójt Gminy Radzyń Wiesław Mazurek, wicewójt Ireneusz Bogusz, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Oddział w Radzyniu Jerzy Bednarczyk, prezes RaSIL Józef Korulczyk.

- Z bólem wspominamy dziś rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Obecnie przeżywamy ból zwaśnionej, chytrze dzielonej naszej Ojczyzny– mówił we wstępie ks. Henryk Och. - Ta Msza św. niech nas jednoczy. Niech przyjdzie zgoda, niech łączy nas jedna wiara, jedna miłość do Matki - Ojczyzny!

W homilii o. Mirosław Niewęgłowski nawiązał do wydarzeń sprzed 35 lat. Przypomniał dane, mówiące o rozmiarach polskiego dramatu: w 49 ośrodkach internowania umieszczono 10 tys. osób, 70 tys. żołnierzy i 30 tys. milicjantów pacyfikowało naród, wykorzystując do tego 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych, 9 tys. samochodów... - Walka dobra ze złem trwa ciągle – nie tylko na płaszczyźnie ludzkiej. Główna płaszczyzna, na której toczy się ta walka, to płaszczyzna duchowa. Walka o wolność rozgrywa się w każdym z nas – mówił kaznodzieja. Następnie pytał: - Dlaczego jest tyle zła w świecie? - i odpowiadał: - Nie dlatego, że taka była wola Boża, bo Bóg stworzył nas z miłości. Nie było zła, zawiści, grzechu w raju, dopóki pycha i egoizm nie wzięły góry, dopóki ludzie nie sprzeciwili się Bogu, nie chcieli być jak Bóg. To grzech oddziela nas od Boga i sprawia, że patrząc na te same sprawy, także na wolność i dobro - postrzegamy je inaczej. Właściwe dobro i wolność ma źródło w Jezusie, który powiedział: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem”.

Na zakończenie Mszy św. proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek odczytał Akt zawierzenia Radzynia Jezusowi. - W tym roku ma to szczególny wydźwięk, bo na zakończenie roku kościelnego został dokonany akt zawierzenia naszej Ojczyzny Chrystusowi-Królowi – przypomniał kapłan. - Akt zawierzenia dla każdego z nas – mieszkańców miasta i Ziemi Radzyńskiej, powinien być programem na życie, powinien nam przypominać, żebyśmy byli otwarci na prawdę, czynili dobro; byśmy byli za życiem - szanowali życie własne i drugiego człowieka.

Po Mszy św. poruszający program artystyczny poświęcony 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przedstawili uczniowie z Białki. Przypomnieli w komentarzach i poezji, na fotografiach i w piosenkach wydarzenia i atmosferę tamtych dni.

Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapelana i patrona „Solidarności”.

Tekst Aktu Zawierzenia

Panie Jezu Chryste!
My, mieszkańcy Radzynia Podlaskiego przed Tobą na kolana upadamy.

Pragniemy oddać Tobie należną cześć, chwałę i naszą wdzięczność

za wszelkie dobrodziejstwa nam wyświadczone.
W dniu dzisiejszym wobec Maryi Niepokalanej oddajemy Tobie, Panie Jezu Chryste,
nasze miasto Radzyń Podlaski, jego władze i wszystkich mieszkańców. Oddajemy
teraźniejszość i przyszłość, wszystkie nasze sprawy, troski i radości.
Pragniemy, aby w tym wszystkim wypełniała się tylko Twoja święta wola.
Niech w tym zawierzeniu dopomoże nam Najświętsza Maryja Panna i wstawiennictwo Świętych.
Amen.