DSC 0157Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości miały szczególny kontekst. Przeżywaliśmy je w Jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski, tydzień przed doniosłym aktem intronizacji Chrystusa Króla Polski. Wątki te wskazał w słowie wprowadzającym do Mszy św. za Ojczyznę burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek.

- Nie jest przypadkiem, że obchody Święta Niepodległości rozpoczynamy w Kościele, od Mszy św. - w jedności z Chrystusem i Jego Matką, Królową Narodu Polskiego. To nam przypomina, że niepodległość naszej Ojczyzny zbudowana została na fundamencie wartości chrześcijańskich. Nasi przodkowie streścili tę prawdę w umieszczanym na sztandarach haśle „Bóg-Honor-Ojczyzna” - mówił włodarz Radzynia (całość wystąpienia w osobnym materiale).

Uroczystość rozpoczęła się w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Zgromadziła przedstawicieli samorządów, instytucji, zakładów pracy, szkół, organizacji i stowarzyszeń – mieszkańców Radzynia i powiatu radzyńskiego. Eucharystię celebrowali proboszczowie trzech radzyńskich parafii: ks. prał. Roman Wiszniewski, ks. kan. Andrzej Kieliszek oraz ks. Henryk Och. Przybyłych powitał gospodarz miejsca. - Nasza dzisiejsza modlitwa płynie z całej radzyńskiej ziemi. Niech przyniesie błogosławione owoce w naszym życiu, w codzienności naszego polskiego narodu – mówił kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. R. Wiszniewski. Wśród uczestników uroczystości byli: burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek wraz z zastępcą - Tomaszem Stephanem, przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, starosta radzyński Lucjan Kotwica, wójt Gminy Radzyń Wiesław Mazurek oraz jego zastępca Ireneusz Bogusz, przewodnicząca Rady Gminy Anna Grochoła.

W wygłoszonej homilii ks. Henryk Och najpierw przypomniał okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, następnie wskazał aktualny kontekst obchodów. Nawiązując do słowa wstępnego burmistrza Jerzego Rębka, zacytował prof. Włodzimierza Bojarskiego, który napisał, że w odnowie Chrztu Polski jest zawarty specjalny program dla Polski: "Dla uratowania naszego narodu, dla odbudowy Państwa Polskiego, dla jego bezpieczeństwa, kultury i rozwoju gospodarczego – nie ma większej sprawy i ważniejszego zadania jak odnowa Chrztu Polski przez uroczystą intronizację Jezusa Chrystusa Króla Polski. W tym jest nasz ratunek. Przed zbliżającą się trzecią wojną światową i straszliwą karą   mamy jeszcze łaskę narodowego wyboru: życia lub śmierci". - Obroni nas Chrystus Król, władca nieba i ziemi. Niech będzie obrany uroczyście przez naród, polityków, duchowieństwo, całą Polskę za Króla i Pana, byśmy wołali: "Chryste króluj, Chryste zwyciężaj!" - w Ojczyźnie naszej, abyśmy nie musieli się wstydzić za tych, którzy krzyczą za śmiercią, którzy wzywają obcej przemocy, mówią, żeby Niemy zrobili u nas porządek – jak były prezydent Lech Wałęsa. Polska ocaleje. Dopóki żyje w nas, nie zginęła, nie może zginąć! Dziś jednoczymy się przed ołtarzem i wołamy: Panie Jezu, któryś wywalczył dla nas niepodległość kraju, niepodległość duszy, pozwól nam po latach niewoli, głodu, poniewierki zachować wywalczoną niepodległość kraju. Niech Polska będzie niepodległa, w pełni wolna i błogosławiona! - mówił ks. Henryk Och.

Po Mszy św. uczestnicy w pochodzie, który prowadzili członkowie Radzyńskiego Stowarzyszenie Kawaleryjskiego im. Rtm. Wincentego Zawadzkiego, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Jacka Nestoruka, przeszli ulicami miasta na Plac Wolności.

Tę część uroczystości poprowadził radny Robert Mazurek. Po wciągnięciu flagi na maszt odegraniu Hymnu Państwowego okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Lucjan Kotwica. Omówił sytuację w Radzyniu w listopadzie 1918 roku, następnie wskazał na piękną postać bohatera tych dni w Radzyniu – ks. Karola Wajszczuka, wikariusza w parafii Trójcy Świętej, później proboszcza parafii Drelów, gorliwego duszpasterza, wielkiego patrioty, kapelana Polskiej Organizacji Wojskowej w czasie I wojny światowej i oddziałów konspiracyjnych POW „Nasze Orły” podczas okupacji niemieckiej w II wojnie, zamordowanego przez Niemców w 1942 r. W obozie koncentracyjnym w Dachau.

Po wystąpieniu starosty delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Za udział w uroczystości podziękował zebranym burmistrz Jerzy Rębek.