julian mazurekPo długiej chorobie 8 sierpnia br. w wieku 86 lat zmarł pierwszy Burmistrz Radzynia Podlaskiego Julian Mazurek. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 11 sierpnia 2023 r. o godzinie 11:00 różańcem w kościele MBNP, zaś o 12:00 odprawiona zostanie Msza Święta Żałobna w intencji Zmarłego. Ciało spocznie na cmentarzu komunalnym.

Julian Mazurek - magister administracji, członek radzyńskiego Oddziału NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym pod koniec sierpnia 1982 r. internowany na okres około 1 miesiąca. Jako radny wszedł do Rady Miasta z Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radzyńskiej. Na burmistrza został wybrany 20 czerwca 1990 r. podczas tajnego głosowania radnych. Na 24 głosy, otrzymał 13 „za”.
Po zliczeniu głosów mówił: „Nie ukrywam, że jestem mocno wzruszony, i tak jak stoję pod tym krzyżem, to niech Bóg Wszechmogący doda mi sił, aby ciężar służby, który z czystego obowiązku i w pełni odpowiedzialności na siebie biorę, udźwignąć zdołał. (…) Nie przeraża mnie, że ktoś nie oddał głosu na moją kandydaturę, to jest normalne i wszyscy do tego się przyzwyczaimy i nauczymy się z tym żyć, z tego korzystać, społeczeństwo to dostrzeże. Gorzej by było, gdyby kandydatura przeszła wszystkimi głosami. Społeczeństwo nie jest jednolite w poglądach”. (źródło: Radzyński Rocznik Humanistyczny 7, 2009 r.)
Po niespełna roku, Julian Mazurek zrezygnował z funkcji. Stosowną uchwałą 30 stycznia 1991 r. Rada przyjęła decyzję o Jego rezygnacji i odwołaniu. Na jego miejsce 7 marca 1991 r. powołano osobę z poza Rady – Stanisława Daniluka, który pełnił tą funkcje do końca kadencji.
Julian Mazurek nie wycofał się jednak z lokalnej polityki. Na sesji Rady Miasta 30 marca 1993 r. z funkcji Przewodniczącego zrezygnował Stanisław Tarnowski. Rada rezygnację przyjęła, a na jego miejsce 30 kwietnia 1993 r. wybrała Juliana Mazurka.

klepsydra julian mazurek