Burmistrz odpowiada na pytania radzynian # 4Dziś Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek odpowiada na pytania mieszkańców Radzynia o  możliwości stworzenia strefy gospodarczej na Maryninie, budowy kąpieliska na radzyńskim zalewie oraz  dotyczące kina cyfrowego.

Panie Burmistrzu, czy można jakoś zagospodarować sensownie obszar dawnego lotniska Marynin, a mianowicie terenów, które należą do gminy miejskiej?
Mam na myśli podstrefę ekonomiczną lub inne formy aktywności gospodarczej, tak żeby tamta część miasta się rozwijała. Wydaje mi się, że budownictwo mieszkaniowe nie wchodzi w grę. /.../   Czy i jaką  ma Pan wizję zagospodarowania tamtego obszaru? Z tego, co się orientuję, podstrefa planowana jest w pobliżu DK 19, ale do podstrefy można zgłaszać inną lokalizację pod warunkiem, że jest atrakcyjna, a myślę, że tamten obszar takowy jest.  


Tadeusz Domański

Taki wariant jest brany pod uwagę – trwają prace związane ze scalaniem gruntów na Maryninie. Miasto posiada tam ok. 50 hektarów, ale nie w jednym kawałku – grunty miejskie są przedzielone działkami stanowiącymi własność prywatną lub Skarbu Państwa.
Musimy scalić tam areał o powierzchni 20-25 ha, dopiero będziemy mogli przystąpić do tworzenia podstrefy ekonomicznej. To było w moim programie i od tego nie odstąpię – gdyż jej powstanie stanowi  ważny element rozwoju miasta.

Panie Burmistrzu /.../ czy są szanse na zagospodarowanie zalewu miejskiego w przyszłości i czy my, mieszkańcy  Radzynia, możemy liczyć na zainteresowanie władz problemem i zajęciem się tematem w przyszłości? Chciałbym przypomnieć że ten zalew był już swego czasu zagospodarowany nawet przy pomocy wojska/.../ Wiem, że Międzyrzec otrzymał olbrzymią kwotę z Unii na zagospodarowanie dużo większego obiektu. Pisząc to zdaję sobie sprawę z poważnego zadłużenia miasta i oczekiwań mieszkańców na polepszenie dróg.

Marek Dąbrowski

Zagospodarowanie zalewu na kąpielisko - wykonanie mola, plaży jest możliwe, nie nastąpi jednak w najbliższych latach.  Powód jest ten, że – jak  trafnie zauważa Autor pytania – w obecnej sytuacji budżetu nie stać nas na zainwestowanie setek tysięcy złotych w realizację tego projektu. Pragnę zauważyć, że korzystanie z pieniędzy zewnętrznych też wymaga dość znacznego wkładu własnego. Obecnie musimy wybierać te inwestycje, które są niezbędne dla bezpieczeństwa, zapewnienia normalnego życia mieszkańców na co dzień, np. związane z polepszeniem stanu dróg, modernizacją ujęcia wody (być może miasto będzie musiało poręczyć kredyt PUK-u) .

Obecnie radzyński zalew jest pod opieką Koła Wędkarskiego. O to miejsce, wspólnie z Urzędem Miasta, dbają osoby, które uprawiają to piękne hobby.

Myślę, że przyjdzie czas, że będzie można podjąć temat zalewu w kontekście urządzenia tam kąpieliska, tymczasem zapraszam na basen wybudowany za kilkanaście mln zł, do którego utrzymania miasto dopłaca rocznie około 1 mln zł.

Mnie, i pewnie nie tylko mnie, interesuje wizja modernizacji kina w Radzyniu. Czy potrzeba aż tak wiele, żeby zrobić kino takie jak w Łukowie? Naprawdę wielu mieszkańców naszego powiatu jeździ do kina, tyle że do Lublina i do Łukowa. Strona łukowskiego kina, łącznie z biletami online, dla mnie jest rewelacją. Zdaję sobie sprawę, iż budżet miasta nie ma się dobrze, ale czy przy planowaniu kolejnego na 2016 rok lub na 2017 rok jest możliwość zapisania środków na ten cel?

Małgorzata Kownacka


Mamy plany związane z założeniem kina w Radzyniu, zdaję sobie sprawę, iż jest to sprawa ważna dla całego środowiska. Już w maju zostały zainicjowane rozmowy wstępne, mające na celu  zorientowanie się w temacie od strony organizacyjnej i finansowej.  Dyrektor ROK Paweł Żochowski  podjął rozmowy z organizatorem kina w Łukowie. Prawdopodobnie chodzi o niebagatelną kwotę ok. 700 tys. zł. Zgłosiła się też osoba, która chciała wynająć salę na organizację kina, jednak dotychczas ponownie się nie skontaktowała w tej sprawie.
Jak widać, z założeniem kina cyfrowego łączą się tak olbrzymie koszty, że bez środków pomocowych nie damy rady tego zrealizować. Podejmowanie w tym roku do tego typu inwestycji nie będzie możliwe ze względu na odziedziczoną po poprzedniej ekipie fatalną sytuację budżetową.. Do tematu powrócimy, gdy uda nam się zrównoważyć budżet.