DSC 0634Kolejny koncert "Wrzosu", który odbył się w Radzyńskim Ośrodku Kultury w niedzielę 18 września, zgromadził i zachwycił tradycyjnie już tłumnie zgromadzoną publiczność. Tym razem Radzyński Zespół Wokalny postawił na barwną, intrygującą, żywiołową i niekiedy ckliwą, nostalgiczną muzykę cygańską. Gościem "Wrzosu" był zespół "Zorza" z Polskowoli. Kolejny raz słuchaczy bawił kabaret Stowarzyszenia Radzyńskie Wrzosy. Za występ sala dziękowała brawami na stojąco. Dziękował również obecny na sali burmistrz Jerzy Rębek: - Frekwencja najdobitniej świadczy o tym, jak jesteście ważni i potrzebni – dodał.

Scena rozkwitła wieloma żywymi barwami, zawirowały w tańcu długie, zamaszyste, suto marszczone, bogate w kolory i błyskotki spódnice pań. Usłyszeliśmy nie tylko niezapomniane "cygańskie" przeboje, w wykonaniu "Wrzosu", a w trzeciej części - Jarosława Stefaniaka: "Jadą wozy kolorowe", "A ty, Cyganko zielone oczy masz", "Tamburyn", "Graj, piękny Cyganie" oraz w interpretacji "Zorzy": "Zagraj mi, piękny Cyganie", "Oj, mamo, ja kocham się w Cyganie", "Siedziała Cyganka", "Hej tam pod lasem". Zespół z Polskowoli zachwycił słuchaczy nie tylko piosenkami cygańskimi, ale też wykonanym na bis "Winobraniem".

Występ "Wrzosu" przeplatany był poezją o Cyganach oraz cygańskim humorem, prezentowanym przez kabaret Stowarzyszenia Radzyńskie Wrzosy, a pretekstem do żartu była cygańska obyczajowość, szczególnie zwyczaj wróżenia przez Cyganki.

Może niejeden słuchacz przypomniał sobie "wozy kolorowe" przemierzające niegdyś polskie drogi, zatrzymujące się w wioskach i miasteczkach, może ktoś zatęsknił za cygańską wolnością, gwarnym życiem taborów, tęczowymi barwami i muzyką porywającą do tańca....

W każdym razie występ został nagrodzony brawami na stojąco, za wspaniałe chwile podziękował burmistrz Jerzy Rębek. - Człowiek, żyjąc wśród codziennych trosk, pragnie wytchnienia, radości – wy to nam umożliwiacie podczas koncertów – mówił do wykonawców włodarz miasta.- Frekwencja najdobitniej świadczy o tym, jak jesteście ważni i potrzebni – dodał burmistrz.

Kierownik "Wrzosu" Teresa Szczepaniuk z kolei dziękowała Burmistrzowi: - Bez pana wsparcia - obecnie jako burmistrza, wcześniej jako posła - nie wiem, czy bylibyśmy w stanie funkcjonować 15 lat. Dziękujemy w imieniu całego zespołu.

Podziękowała również publiczności za obecność na koncertach. Zaprosiła wszystkich na Otwarty Dzień Seniora, który odbędzie się 29 października w sali konferencyjnej w skrzydle wschodnim Pałacu Potockich.