DSC 0048Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, przebiegające pod hasłem “Gdzie duch spotyka się z przestrzenią” w naszym mieście zainaugurowała wystawa "Radzyńskie sacrum" prezentująca fotografie członków RKF "Klatka": Tomasza Młynarczyka, Janusza Wlizło, Marka Jeżowskiego oraz Marianny Koczkodaj i jej syna Adama Koczkodajaz Turowa. Wernisaż odbył się w piątek 9 września.

 

Autorów fotografii i przybyłych gości powitał opiekun Radzyńskiej Izby Regionalnej Tomasz Pietrzela, który zaznaczył, że "Europejskie Dni Dziedzictwa są po to, by bezpłatnie udostępniać miejsca związane z kulturą, gdzie można przedstawiać lokalne tradycje, wiary i wierzenia". - Radzyń, podobnie jak całe Podlasie, jest silnie związany z religią, wiarą – podkreślił na wstępie gospodarz miejsca. Dodał również, że przedstawienie sacrum nie jest łatwe: - To nie tylko przedmioty i budynki związane z kultem, religią. Najważniejsze jest to, co niewidzialne, czyli duch, dusza - właśnie wiara.

Okazuje się jednak, że jest to możliwe w Radzyniu, który posiada wiele obiektów sztuki sakralnej, w tym wspaniałe, europejskiej klasy zabytki,a oprócz tego niezwykłe środowisko fotografujących. 

Janusz Wlizło zaprezentował zdjęcia kościoła pw. Świętej Trójcy, przygotowane jako materiał ikonograficzny do folderu o zabytkowej świątyni. Do realizacji przedsięwzięcia nie doszło, z powodu odejścia z parafii inicjatora pomysłu – ks. Krzysztofa Chacińskiego. Materiał został zebrany, opisany, był praktycznie gotowy do złożenia i wydania – wspominał autor fotografii. - Teraz dopiero odszukałem je i nabrały nowego życia.

Marianna Koczkodaj na swych fotografiach przedstawiła kapliczki św. Antoniego w Turowie wystawione w miejscu, gdzie przed ponad 200 laty objawił się święty. Marek Jeżowski podkreślał, że jego zdjęcia zostały przygotowane specjalnie na tę wystawę. – Były przemyślane, pojechałem, wiedziałem, co chcę fotografować.

Dyrektor SOSW Małgorzata Popek przypomniała o zabytkowej kaplicy pw. Aniołów Stróżów, stojącej na terenie Ośrodka, w miejscu pierwszej radzyńskiej świątyni pw. Świętej Trójcy. Wokół tego miesca organizowane są od lat Dni z Aniołami, organizowane między 28 września ( Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała) a 2 października (Aniołów Stróżów). W tym roku ich kulminacja odbędzie się 30 września. - O godz. 11.00 w pobliżu tej kapliczki będzie odprawiana Msza św. dla wszystkich Państwa. Później odbędzie się impreza otwarta: będą zabawy, gry, plener artystyczny – zapraszała M. Popek. – Chcemy tę kapliczkę jakoś wypromować. To piękne miejsce, a jeszcze nie wszyscy mieszkańcy je znają.

Temat tegorocznych EDD będąe kontynuowane w kolejnych tygodniach.

Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Grażyna Kratiuk zaprosiła na dwa spotkania poświęcone radzyńskiemu cmentarzowi parafialnemu, a zorganizowane wspólnie z Archiwum Państwowym. 19 września o godz. 17.00 w MBP odbędzie sie wykład połączony z prezentacją “Radzyńska nekropolia – historia zamknięta w kamieniach.” Będziemy mowa o radzyńskim cmentarzu. 24 września historyk sztuki Elżbieta Pawlak będzie oprowadzać po cmentarzu, wskazując i omawiając najważniejsze obiekty.