DSC 0448W sobotni wieczór 21 listopada miało miejsce w Radzyniu niezwykłe wydarzenie kulturalne. W sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert promocyjny pierwszej płyty Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo.

Zespół rodził się i rozwijał na naszych oczach - od pierwszych występów w 2013 roku kilka miesięcy po jego zawiązaniu mogliśmy niemal z miesiąca na miesiąc obserwować, jak młodzi wykonawcy opanowują instrument, jak zespół wzbogaca swój repertuar. Sobotni występ pokazał mistrzostwo orkiestry - potwierdzone wcześniej sukcesami na krajowych i międzynarodowych konkursach i przeglądach.

Na koncert przybyli tłumnie wielbiciele zespołu. Byli wśród nich szczególni goście: dziekan radzyński ks. prał. Roman Wiszniewski, przedstawiciele samorządów miasta - z burmistrzem Jerzym Rębkiem i wiceburmistrzem Tomaszem Stephanem, powiatu ze starostą Lucjanem Kotwicą i wicestarostą Janem Gilem oraz gminy z wójtem Wiesławem Mazurkiem. Na występ przybyli także Tadeusz Sławecki, były wiceminister edukacji, dyrektor ROK Paweł Żochowski oraz Tomasz Wojtaś - dyrektor PSM I st. w Łukowie. Na sali znalazło się liczne grono sponsorów orkiestry ze sponsorem strategicznym - prezesem Zarządu Banku Spółdzielczego w Radzyniu - Romanem Domańskim oraz prezesem GFN Janem Brożkiem, wśród instytucji, które wsparły działo wydania płyty znalazły się także: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, SM SPOMLEK oraz firma WODMAR. 

Założyciel i kierownik zespołu Zbigniew Czuryło nie ukrywał ogromnej satysfakcji z wydarzenia ważnego nie tylko dla członków zespołu i ich rodzin - ale także dla życia kulturalnego miasta. Przypomniał, że pomysł nagrania płyty powstał przed rokiem, po koncercie Arti Sentemo w ramach Dni Karola Lipińskiego. - Było to bardzo trudne wyzwanie - wspominał dyrygent zespołu. Wyzwanie artystyczne, ale także finansowe i organizacyjne. Problemem było znalezienie nie tylko sponsorów, ale także... sali, na której mogłoby się odbyć nagranie tak dużej grupy muzycznej. Jedne obiekty znajdują się zbyt daleko, co wiązałoby się na kilkudniowym wyjazd dużego zespołu, inne - poza zasięgiem finansowym. Okazało się, że znalazła się sala na miejscu - sala widowiskowa Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Wprawdzie nie obyło się bez zabawnych epizodów - jak „wejście“ do nagrania dzwonów kościelnych, krakania wron z parku czy ryku motocykla, ale trudności te udało się pokonać. Wielka w tym zasługa realizatora nagrania Piotra Rusakowicza. Pracując od rana do nocy, Arti Sentemo nagrało 18 utworów w trzy dni. - Będziecie dumni, że tacy młodzi uczniowie stworzyli dokument swojej pracy - zarejestrowali, co potrafili grać na początku lipca 2015 roku - podkreślał Zbigniew Czuryło. Kierownik zespołu przypomniał, że zespół powstał w 2013 roku, a 3-4 lata temu niektórzy jego członkowie nie znali instrumentu, nie potrafili nic zagrać. - Płyta potwierdza, że praca, determinacja, pasja pozwala szybko osiągnąć sukces. Założyciel Arti Sentemo przypomniał, że nagranie płyty jest tylko potwierdzeniem wcześniejszych osiągnięć i sukcesów orkiestry - zespołowych i indywidualnych. Warto tu wymienić II nagrodę na IX Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Puławach (kwiecień 2013), I Nagrodę na XXII Regionalnym Przeglądzie Akordeonowym w Lublinie ( maj 2013), w 2014 orkiestra zdobyła II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej "Concertina 2014" w Giżycku oraz II nagrodę na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych Sanok 2014 (kwiecień 2014). Uczniowie wchodzący w skład orkiestry to laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych w grze solowej. Skład zespołu tworzą: Adam Dudek, Mateusz Golonka, Dawid Nicpoń, Karol Zbaracki, Piotr Chmiel, Mateusz Głowniak, Damian Mazur, Katarzyna Michalak, Maciej zagórski, Aleksandra Kurowska, Anna Szczęsna, Sylwester Marczuk, Szymon Domański (akordeoniści) oraz grające na fletach Justyna Czuryło i Julia Kiewel, a także Angelika Koczkodaj - instrumenty perkusyjne.

Wszyscy sponsorzy Arti Sentemo zostali uhonorowani specjalnymi dyplomami.

W części artystycznej wieczoru licznie zebrana publiczność mogła wysłuchać 18 utworów, które znalazły się na płycie, a których różnorodność repertuarowa świadczy o szerokich możliwościach wykonawczych młodego zespołu. Są to zarówno utwory klasyczne, jak i reprezentujące współczesną muzykę rozrywkową, obok nastrojowych, lirycznych, mamy utwory pełne temperamentu. Orkiestry - zarówno na żywo jak i z płyty „Arti Sentemo 2015 LIVE“ słucha się wspaniale.

Obecni na koncercie mogli się o tym przekonać, gdyż każdy słuchacz po występach otrzymał płytę zespołu.

Słowa podziękowania za wspaniałą pracę z zespołem skierowali do Zbigniewa Czuryło rodzice młodych muzyków, działający w Stowarzyszeniu Melodia Art przy PSM I st.w Radzyniu, które jest wydawcą płyty "Arti Sentemo Live 2015".