21Koncert “Słuchając Ludzi - św. Jan Paweł II” odbył się 6 września w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu. Nasze miasto było pierwszą z ośmiu miejscowości województwa lubelskiego, jakie znalazły się na trasie koncertu. Mimo iż był to dzień powszedni, dolna kaplica kościoła wypełniła się po brzegi. Gości powitał Ryszard Madziar, który był inicjatorem wydarzenia, wspólnie z proboszczem parafii MBNP ks. kan. Jarosławem Sutrykiem.

Ryszard Madziar wskazał, że celem koncertu jest oddanie hołdu Papieżowi-Polakowi, św. Janowi Pawłowi II. Podkreślił, że jest z pokolenia JP II. Wspominał kilka niezwykłych zdarzeń, które pozwoliły mu uczestniczyć w spotkaniu z Papieżem w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2002 r. podczas ostatniej pielgrzymki Papieża do Polski.

Przed radzyńską publicznością wystąpili: Janusz Radek (który też poprowadził koncert), Sonia Maselik i Adam Kalinowski - zwycięzcy „Mam Talent” i „Voice of Poland”, uczestnicy największych muzycznych wydarzeń i laureaci list przebojów.

Artyści wykonali 11 znanych utworów (w nowych aranżacjach Grzegorza Urbana), których słowa współgrają z nauczaniem Papieża – niosą nadzieję opisują dobro, jakim jest drugi człowiek , a miłość wskazują jako uczucie najważniejsze. Wśród nich znalazły się „Dziwny jest ten świat” z repertuaru Czesława Niemena, „Hey You” Pink Floyd, ”Świecie nasz” (z rep. Marka Grechuty), „Jutro możemy być szczęśliwi” (Raz, Dwa, Trzy), „Modlitwa o wschodzie słońca” (z rep. Przemysława Gintrowskiego) czy „List do M.” Ryszarda Riedla. Między utworami można było wysłuchać fragmentów nagrań ważnych homilii św. Jana Pawła II – wstrząsających słów, które głęboko zapadły w pamięć wielu Polaków. Janusz Radek odczytał kilka listów, jakie wierni pisali do Ojca świętego. Tysiące ludzi z różnych pokoleń i zakątków świata dzielili się w nich z Papieżem swoimi doświadczeniami w relacjach z Panem Bogiem, Kościołem i ludźmi, swoimi radościami, wątpliwościami i troskami, pytali o radę albo po prostu dziękowali.

W finale wszyscy wykonawcy wykonali „Alleluja” Leonarda Cohena, do śpiewu włączyła się publiczność. Podziękowaniem dla artystów był żywiołowy aplauz, a artystów dla publiczności - bis.

Pierwsza edycja koncertu odbyła się 15 kwietnia w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Wydarzenie okazało się sukcesem. Lubelski koncert pod patronatem Przewodniczącego Episkopatu Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego i Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika obejrzało 1000 osób, bo tyle miejsc liczy widownia CSK. Pojawiły się prośby o powtórkę - stąd pomysł kontynuacji koncertu jako cyklu.

Pontyfikat Jana Pawła II trwał prawie 30 lat. Przez ten czas świat bardzo się zmienił. Upadały rządy, przez kontynenty przeszło kilka wojen, a jedna z nich właśnie trwa. Dorośli, młodzież i dzieci żyją w poczuciu zagrożenia i niepewnej przyszłości. Zmieniła się komunikacja między ludźmi, wykluczając niektóre grupy społeczne nienadążające za rozwojem technologii. Mieszkańcy Ziemi zmuszeni są do nieustającej adaptacji do nowych warunków życia zgodnie z biblijnym nakazem czynienia sobie Ziemi poddaną. Jednocześnie postępujące zmiany klimatu stawiają rządy i społeczeństwa w nowej sytuacji. Dlatego właśnie warto przypominać wołanie Papieża o miłość bliźniego, otwartość na drugiego człowieka i dialog. Jan Paweł II nieustannie prosił, żebyśmy dbali o dom – Ojczyznę. Jego słowa i homilie są ciągle bardzo aktualne” - napisali organizatorzy.

Św. Jan Paweł II niósł przesłanie pokoju, wzajemnego zrozumienia i wybaczania. Papież jako przywódca kościoła katolickiego i człowiek, niezmiennie opowiadał się po stronie dobra i aktywnie uczestniczył w przekształcaniu świata. Jako poeta i aktor , sztukę uważał za prostą drogę do ludzkiej duszy – do ukojenia i pocieszenia. Karol Wojtyła pozostawił ludziom dużo więcej niż tylko kremówki wadowickie, „Barkę” i uśmiech. Po jego śmierci młodzi ludzie nazwali się pokoleniem JP II.
I o tym właśnie jest koncert „Słuchając Ludzi – św. Jan Paweł II”.

Za pontyfikatu Jana Pawła II i po śmierci Papieża tysiące ludzi pisało do niego listy, wśród nich bardzo wielu młodych. Spragnieni wspólnoty, autorytetu i jasnej hierarchii wartości poszukiwali odpowiedzi na ważne dla siebie pytania – o sens życia, wiarę, nadzieję, miłość. Treść wielu z tych listów została opublikowana i to one stanowią kanwę opowieści o przesłaniu Jana Pawła II i jego pontyfikacie „Słuchając ludzi – Jan Paweł II”.

Miejsca kolejnych koncertów to: Parczew, Tomaszów Lubelski, Biłgoraj, Hrubieszów, Zamość, Chełm i Krasnystaw. Wstęp na koncerty z cyklu „Słuchając Ludzi - św. Jan Paweł II” jest całkowicie bezpłatny. Koncerty odbywają się dzięki hojności Partnerów: Krajowej Grupy Spożywczej właściciela marki Polski Cukier, Totalizatorowi Sportowemu, PKO Banku Polskiego, Fundacji Banku Pekao S.A., Lubelskiemu Węglowi BOGDANKA S.A., PZU oraz PGE Polskiej Grupie Energetycznej.

1
2
3
5
10
10a
11a
12
13
14
15
16
17
18
21
22
24
25
26
27
28
30