DSC 0114Wrześniowe rocznice jak w soczewce skupiają w sobie pamięć o wydarzeniach ukazujących cały dramatyzm dziejów Polski: agresję sąsiadów, zdradę sojuszników, osamotnienie Polaków w walce za wolność narodów Europy. "Tragiczny polski wrzesień" to tytuł kolejnego koncertu zorganizowanego przez Zespół Wokalny "Wrzos", zaprezentowanego w Oranżerii w sobotni wieczór 26 września.

Mimo nietypowego dla koncertów "Wrzosu" terminu widownia nie zawiodła. Sala jak zwykle wypełniona była po brzegi. Na spotkanie przybyli dziekan dekanatu radzyńskiego, kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. prał. Roman Wiszniewski, burmistrz Miasta Radzyń Jerzy Rębek, radzyński kandydat do parlamentu Robert Mazurek, prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Józef Korulczyk oraz wicestarosta Jan Gil.

Część artystyczna, poprzedzona słowem wstępnym wygłoszonym przez Annę Wasak, przepleciona poezją recytowaną przez Teresę Szczepaniuk, dała okazję do refleksji nad dziejami Polski, których część stanowimy, których konsekwencji doświadczamy.

Spotkanie w pieśni i piosence żołnierskiej, poezji oraz słowie wiązanym przypomniało m.in. napaść Niemiec na Polskę 1 września 1939 r., zdradziecki traktat Francji i Anglii z 12 września w Abbeville, agresję Rosji z 17 września i jej konsekwencje: mord katyński, deportacje 1,5 mln Polaków w głąb Rosji.

W sobotni wieczór wystąpiły także zespoły zaprzyjaźnione z radzyńskim "Wrzosem". Tym razem była to Grupa Wokalna Muzeum Regionalnego z Woli Osowińskiej oraz Zespół "Wrzos" z Kąkolewnicy.