dsc 103423 marca odbyła się 45. edycja „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Gościem był Artur Owczarski, który zabrał wszystkich w podróż po historii i legendzie Drogi 66. Podczas spotkania, zebranym w Radzyńskim Ośrodku Kultury, obok opowieści podróżnik zaserwował dużą dawkę fotografii pozwalających poczuć ducha Ameryki.

Podróż drogą 66 to ściganie horyzontu, odkrywanie sennych amerykańskich miasteczek i przemierzanie bezkresnych przestrzeni południowego zachodu. Dla wielu to podróż życia. Przez otwarte okno w samochodzie słychać szum wiatru i hałas wybijających rytm opon toczących się po asfalcie, a w tle amerykańskie standardy rockowe płynące z radia. Najsłynniejsza droga Ameryki słusznie kojarzy się z brodatymi motocyklistami, motelami, jedzeniem w przydrożnych restauracjach, kelnerkami stale uzupełniającymi kubki rozwodnioną kawą, a także z neonami – jej znakami rozpoznawczymi. Route 66 to oblicze prowincjonalnej Ameryki, bez przepychu, luksusowych rezydencji i jachtów, pełne osobliwości i charakterystycznego uroku, który sprawia wrażenie, że cofamy się w czasie.
Artur Owczarski podróżuje od ponad dwudziestu lat. Motorowodniak, przedsiębiorca i tata trójki dzieci. Jego ulubione kierunki to Chiny, w których był kilkanaście razy i Stany Zjednoczone. Brał udział w regatach na Karaibach, zwiedzał klasztory buddyjskie w Himalajach i przejechał kilka tysięcy kilometrów szutrowymi drogami w paru afrykańskich krajach. Przemierzył odległe od cywilizacji obszary pustyni Gobi. Szczególnie dużo czasu spędził w Teksasie, na Florydzie i w Kalifornii. Przejechał też słynną Drogę 66 od Chicago do Santa Monica. W wyniku wypraw do USA powstały książki: „Droga 66. Droga Matka. O historii, legendzie, podróży” (2019), „Teksas to stan umysłu” (2020) i „Luizjańskie gumbo” (2022). Teksas jest mu bliski nie tylko ze względu na kulturę, ludzi i czas, który tam spędził ale również ze względu na fakt, że w 2019 roku otrzymał tytuł honorowego mieszkańca miasta Bandery, drugiej najstarszej polskiej osady w USA i jednocześnie miasteczka szczycącego się tytułem światowej stolicy kowbojów.
Na zakończenie spotkania Artur Owczarski otrzymał pamiątkowy medal „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” oraz karykaturę przygotowaną przez Tomasza Ciupaka.
Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprosił Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia byli: firma drGerard, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń i Informator Powiatowy.

DSC_0948
DSC_0953
DSC_0958
DSC_0964
DSC_0971
DSC_0974
DSC_0975
DSC_0992
DSC_0997
DSC_1002
DSC_1006
DSC_1017
DSC_1023
DSC_1028
DSC_1030
DSC_1034