wystawa toruń mW Muzeum Podróżników im. Tony`ego Halika w Toruniu prezentowana jest wystawa karykatur autorstwa Przemysława Krupskiego, przygotowywanych z okazji kolejnych edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”.

Wernisaż odbył się 7 października z udziałem m.in. dyrektor placówki Magdaleny Nierzwickiej oraz licznej grupy radzynian z prezesem Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik”, dyrektorem ROK Robertem Mazurkiem, przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim oraz prezesem PEC Jerzym Woźniakiem. Wydarzenie wpisało się w obchody 10-lecia „Spotkań”.

Wernisaż był okazją do promocji Radzynia. Impreza rozpoczęła się od prezentacji krótkiego filmu, w którym przedstawione zostały: idea „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”, wydarzenia wybrane z 40 ich edycji oraz ważne dla promocji naszego miasta konsekwencje związane z ich organizacją (zwycięski udział Radzynia w konkursie na „7 Nowych Cudów Polski”, cykl filmów Stefana Czernieckiego w programie „Za siódmą górą” o Radzyniu, radzyński odcinek „Zakochaj się w Polsce”, honorowe obywatelstwo Radzynia i powiatu radzyńskiego przyznane Elżbiecie Dzikowskiej, Skwer Podróżników w Radzyniu – nowa atrakcja turystyczna naszego miasta i wiele innych).

– Chylę czoła. Jestem pod wrażeniem. Nasze muzeum powstało w 2003 roku, prawie 20 lat temu, ale takich osiągnięć nie mamy. Wielki szacunek dla tego, co dzieje się w Radzyniu – po obejrzeniu filmu powiedziała dyrektor toruńskiego Muzeum Podróżników – Magdalena Nierzwicka. – Jest to nieprawdopodobne, że tak małe miasto zrobiło tak wiele dla promocji pasji podróżowania. Okazuje się, że mimo iż świat się zmienia, idea bezpośredniego kontaktu jest ważna: mimo wielu innych możliwości poznawania świata, spotkania z podróżnikami na żywo i słuchanie ich pełnych emocji opowieści są bardzo popularne.

Dyrektor Muzeum podkreśliła, że wystawa została zorganizowana na prośbę Elżbiety Dzikowskiej i spowodowała przesunięcie na czerwiec 2023 roku wcześniej zaplanowanej wystawy.

Robert Mazurek dziękował Magdalenie Nierzwickiej i Elżbiecie Dzikowskiej (która nie mogła przybyć na wernisaż z powodów zdrowotnych) za możliwość prezentacji radzyńskiej wystawy w Toruniu. Skierował podziękowania do autora karykatur Przemysława Krupskiego, przede wszystkim do osób, które go inspirowały i włączały się w organizację „Spotkań”, w tym żony Małgorzaty, która zainteresowała go reportażami podróżniczymi i syna Jakuba – autora pomysłu Skweru Podróżników.
Robert Mazurek i Adam Adamski wręczyli dyrektor Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika pamiątkowy medal „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” z certyfikatem oraz książki zawierające wywiady Roberta Mazurka z gośćmi „Spotkań”.
Wernisaż zakończył się słodkim poczęstunkiem, na którym królowały marchwiaki z konfiturami z jarzębiny i dzikiej róży – wszystko wykonane przez Państwa Mirosławę i Mirosława Piasko. Wystawa będzie prezentowana w toruńskim muzeum do 27 listopada.

DSC_4345
DSC_4370
DSC_4506
DSC_4523
DSC_4535
DSC_4566
DSC_4576
DSC_4602
DSC_4612
DSC_4620
DSC_4635
DSC_4645
DSC_4690
DSC_4697
DSC_4699
DSC_4720