plakatW piątek 4 lutego  rozpoczęły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Z tej okazji Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają na wystawę „START”, która prezentuje wspaniałych polskich sportowców ostatnich 100 lat. Ekspozycję, znajdującą się na parterze Urzędu Miasta w Radzyniu, można oglądać do 25 lutego.

Za każdym razem starty naszych reprezentantów w międzynarodowych zawodach budzą zainteresowanie kibiców, jednak żaden z konkursów nie może równać się z Igrzyskami Olimpijskimi. Do największego światowego święta sportu wielu przygotowuje się przez całe życie, a olimpijskie medale stanowią symbol sportowej doskonałości i spełnienia.
Radość z uprawiania sportu, wzajemny szacunek i przyjazne współzawodnictwo oraz poszanowanie zasad rywalizacji fair play to wartości nadrzędne, bliskie wszystkim sportowcom stawającym do walki o najwyższe miejsce na podium. Bez ich poszanowania sportowe zmagania nie byłyby źródłem tak wielu wzruszeń i powodów do dumy zarówno wśród kibiców, jak i samych sportowców.
Zdobycie olimpijskiego medalu to wielki sukces i międzynarodowy prestiż. W historii sportowych zmagań, obfitujących w nieprzewidziane zwroty okoliczności oraz budzących silne emocje, medale nie są jednak najważniejsze. Najważniejszy jest START.
Wystawa „START” składa się z 23 plansz i prezentuje 33 wybrane postaci z olimpijskiej historii sportu, które wpisały się na stałe w serca polskich kibiców. – Ekspozycja pomyślana została jako materiał popularnonaukowy, który opowiada o ciekawych faktach i wybitnych postaciach związanych z historią polskiego sportu. Zobaczymy na niej m.in. Halinę Konopacką, Janusza Kusocińskiego, Irenę Szewińską, Ryszarda Szurkowskiego, Huberta Wagnera i wielu innych – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK.
Ekspozycję przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem wystawy jest spółka PKN Orlen. Wystawę honorowym patronatem objęły Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.
Red.