"Kunegunda" w wykonaniu Joanny JuszkiewiczWystawą fotograficzną zaprezentowaną w sobotę (01.08) w Galerii "Oranżeria" rozpoczęto jubileuszowe XX Międzynarodowe Otwarte Warsztaty Teatralne „Dialogi 2015”.

- Na zdjęciach możemy zobaczyć próby przed spektaklami, na scenie w trakcie grania, a także po jej opuszczeniu. "Dialogi" obecnie weszły w współpracę ze wschodem. Pracujemy z Ukrainą, Białorusią, Rosją, mieliśmy również osoby z Niemiec czy Czech.

Przez dwadzieścia lat około 180 osób brało udział w radzyńskim przedsięwzięciu – mówił podczas otwarcia wystawy Janusz Szymański, organizator Dialogów.

Oprócz zdjęć, które zostały wykonane przez radzyńskich fotografików, zaprezentowano także rekwizyty, wykorzystywane podczas warsztatów jak i w samych finałowych widowiskach.

Tuż po wernisażu w sali widowiskowej wystawiony został monodram w wykonaniu Jolanty Juszkiewicz pt. „Kunegunda” - prezentujący portret świętej Kingi, XIII-wiecznej księżnej krakowskiej. Spektakl ukazuje świecki aspekt świętej, jej oddanie i wkład w sprawy naszej ojczyzny, które niewątpliwie zasługują na szacunek i hołd nie mniejszy od aspektu jej kultu. Celem prezentowanej sztuki było też odhermetycznienie postaci, ukazanie  aktualności działań księżnej poprzez żywy teatr dokumentu.

Uczestnicy warsztatów przez tydzień będą pracować nad spektaklem „Guliwer”. Jego prezentacja odbędzie się w najbliższą sobotę (08.08) o godzinie 17.00 na dziedzińcu pałacu Potockich.