dsc 9218Radzyński Ośrodek Kultury zaprosił na sztukę pt. „Sprawa Polski jest najważniejsza. Rzecz o Wincentym Witosie”. Spektakl, z udziałem Dominiki Figurskiej i Dariusz Kowalskiego, odbył się we wtorek 30 października w sali kina Oranżeria.

– Wydarzenie uświetniło radzyńskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 550-lecia uzyskania przez nasze miasto praw miejskich – powiedział Robert Mazurek, dyrektor ROK. Spektakl upamiętniał Wincentego Witosa – jednego z „Ojców” naszej niepodległości, która wydaje się być okryta nieco cieniem zapomnienia. Organizatorzy zaprosili widza na spotkanie z postacią, której nazwisko wprawdzie wszyscy znają, ale poza tym cała wiedza o niej w społecznej świadomości wydaje się być ograniczona do kilku upraszczających skojarzeń, za którymi trudno dostrzec żywego człowieka, niezłomny charakter, charyzmę i determinację , które okazały się nieocenione w trudnych, krytycznych momentach historii naszego państwa.

W spektaklu wystąpili znani aktorzy – Dominka Figurska i Dariusz Kowalski.

Dominika Figurska – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 2001 r. występuje w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wraz z mężem – Michałem Chorosińskim i córką Nastką grała w serialu „M jak miłość”. W 2016 r. wystąpiła w filmie „Smoleńsk” jako Wdowa smoleńska. Ostatnio można było ją zobaczyć w serialu „Dwie korony”, gdzie wcieliła się w rolę matki o. Maksymiliana Kolbego.

Dariusz Kowalski – urodzony w Siemiatyczach, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 1998 r. jest związany z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Ma w swoim dorobku role filmowe – m.in. w „Komorniku” Feliksa Falka, „Strefie ciszy” Krzysztofa Langa, „Strajku” Volkera Schloendorffa, a także telewizyjne – występował w serialach „Twarze i maski”, „Fala zbrodni”, „Czas Honoru”, „Na dobre i na złe”, „Prawo Agaty”, a przez 11 lat w serialu „Plebania” grał jedną z głównych ról – Janusza Tracza.

DSC_9210
DSC_9218
DSC_9222
DSC_9223
DSC_9224
DSC_9225
DSC_9227
DSC_9229
DSC_9230
DSC_9236
DSC_9237
DSC_9238