dsc 0429Otwarciem wystawy "Inspiracje" 11 maja została zainaugurowana "Galeria na Płocie". To pierwsza tak spektakularna inicjatywa związana z zapowiedzianym przez dyrektora Radzyńskiego Ośrodka Kultury Roberta Mazurka wychodzeniem radzyńskiej kultury z podziemia do szerokiej widowni.

Wystawa prezentowana jest na fragmencie ogrodzenia Stadionu Miejskiego położonym przy szczególnie uczęszczanym odcinku ścieżki rowerowej. Składają się na nią dwadzieścia dwie nastrojowe i w dużym formacie fotografie Radzynia autorstwa członków Radzyńskiego Stowarzyszenia Fotograficznego "Klatka", działającego przy Radzyńskim Ośrodku Kultury. Możemy na nich podziwiać elementy radzyńskiego krajobrazu, z którymi stykamy się na co dzień, ale najczęściej mijamy je obojętnie. Tymczasem zatrzymanie ich w wąskim kadrze, w momencie wyjątkowego oświetlenia, na tle zmiennych warunków pogodowych, gdy architekturę ozdobi biel śniegu, szronu, otoczy tajemnicza mgła – wydobywa z niej piękno, tajemniczość, szczególny urok i emocjonalność.

W wernisażu oprócz organizatorów – dyrektora ROK Roberta Mazurka i prezesa RKF "Klatka" Tomasza Młynarczyka uczestniczyli także: burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, autorzy zdjęć i liczni mieszkańcy, którzy przybyli tu celowo, a także - przechodzący lub przejeżdżający właśnie ścieżka rowerową, którzy zatrzymywali się na chwilę zaciekawieni wydarzeniem.

Robert Mazurek podkreślił, że wystawa zorganizowana została dla uczczenia 550-lecia uzyskania przez Radzyń praw miejskich i w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Od marca 11 dnia miesiąca lub w jego pobliżu Radzyński Ośrodek Kultury organizuje imprezy dla upamiętnienia tych jubileuszy. Dotychczas były to: wystawa "Nowy poczet władców Polski - Matejko kontra Świerzy" wieczór promocyjny poezji Teresy Tętnik oraz koncerty „Orlęta dla Niepodległej” i ZW Wrzos: "Niepodległa, Niepokorna".

Burmistrz Jerzy Rębek dziękował autorom prac, które ukazują piękno Radzynia, a także organizatorom wystawy: Robertowi Mazurkowi i Tomaszowi Młynarczykowi. – Patrząc na fotografie na nowo przeżywam uroki naszego miasta, budzą się wspomnienia, rodzą przemyślenia, a także emocje, których wcześniej nie odkryłem w sobie – mówił włodarz Radzynia.

- Ta wystawa jest łatwa i trudna – stwierdził Tomasz Młynarczyk. - Łatwa, bo pokazuje Radzyń, jaki mamy na co dzień, i dlatego trudna, bo... pokazuje Radzyń, jaki mamy na co dzień. Przed autorami zdjęć stanęło zadanie pokazania znanych miejsc z innej perspektywy, zachęcenia mieszkańców do odkrywania Radzynia na nowo. Jak głosi tytuł wystawy – Radzyń inspiruje. Poprzez wystawę chcemy pokazać, że mieszkamy w pięknym mieście, warto go pokazywać takim, jakim go widzą członkowie "Klatki".

Robert Mazurek poinformował, że wystawa – po zaprezentowaniu w Radzyniu – może być pokazywana też w innych miejscowościach. O tym, że już są chętni do prezentacji, powiedział Tomasz Młynarczyk, z którym skontaktowali się w tej sprawie fotograficy z Lublina.

Słowa podziękowania organizatorzy kierują do prezesa LKS "Orlęta" Krzysztofa Grochowskiego za wielką życzliwość i udostępnienie miejsca na wystawę.

Prezes zaprezentował autorów zdjęć, wśród których są: Antonina Bożym-Rotari, Mariusz Gadzała, Monika Gołoś, Grażyna Hankiewicz, Dariusz Hankiewicz, Paweł Iwańczuk, Marek Jeżowski, Daniel Kuszneruk, Michała Maliszewski, Karol Miłosz, Jakub Niewęgłowski, Adam Osak, Krzysztof Sak, Anna Serafinowicz-Kuszneruk , Michał Sierpień, Radosław Szelech, Weronika Śmiecińska, Krzysztof Wałecki, Marcin Walecki, Adam Wierzchowski, Karolina Wąs i oczywiście Tomasz Młynarczyk.

- Radzyń swoim urokiem może zainspirować – mówi Krzysztof Wałecki z Białej Podlaskiej. - Szczególnym obiektem jest pałac, który można fotografować na tysiąc sposobów, za każdym razem odkrywać w nim coś ciekawego.

DSC_0395
DSC_0397
DSC_0398
DSC_0402
DSC_0404
DSC_0407
DSC_0410
DSC_0413
DSC_0416
DSC_0418
DSC_0421
DSC_0427
DSC_0429
DSC_0447
DSC_0448
DSC_0450
DSC_0453
DSC_0454
DSC_0455
DSC_0456
DSC_0458
DSC_0459
DSC_0460
DSC_0463
DSC_0464