DSC 599713 października br. o godzinie 18.00 w galerii „Oranżeria”, tradycyjnie już odbyła się kolejna wystawa zorganizowana przez Radzyński Ośrodek Kultury. Tym razem gościem galerii był Krzysztof Trzaska.

Jak wyjaśniał na wstępie autor, prace zebrane pt. „Obława c.d.n.” były inspirowane poezją Jacka Kaczmarskiego. - Projekt został rozpoczęty w 2013 roku, pod tytułem „Autoportret z poetą”, ale jego początków należy dopatrywać się jeszcze w latach 90-tych, gdy razem z Kaczmarskim, Trzaska planował wystawę tego cyklu przy okazji tras koncertowych oraz wydania albumu z poezją Kaczmarskiego. Niestety wyjazd Kaczmarskiego do Australii, a później jego śmierć przekreśliły ten projekt, ale te obrazy cały czas powstają. „Obława” się rozrasta dlatego nasza wystawa nosi tytuł „Obława c.d.n.” - mówił kustosz galerii, Arkadiusz Kulpa.

- Większość prac odnosi się do czterech części „Obław”, które napisał Kaczmarski. Jest to luźna interpretacja i jak większość moich prac odnosi się do czasów współczesnych, choć ten impuls wywodził się z poezji. Obrazy osadzone są w rzeczywistości nam współczesnej, czy w polityce, religii lub działaniach społecznych. W pewnym momencie zauważyłem, że dosyć często występuje w tych pracach motyw kruka, wrony i w związku z tym w naturalny sposób przeszedłem do malowania tych ptaków – mówił artysta.

Krzysztof Trzaska jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Oprócz malarstwa zajmuje się też grafiką, instalacjami, filmami. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach malarskich. Od października 2013 roku realizuje projekt „Autoportret z Poetą”, którego wystawa w naszym mieście jest kontynuacją.